Հալեպի հայկական թաղամասի վրա ՄԱԿ-ի կողմից արգելված դյուրավառ նյութով տակառներ են նետել. Tert 10/03/2014 12:29 | Միջազգային լրահոս
Tert.am-ի տեղեկացմամբ՝ զինյալ խմբավորումների ներկայացուցիչները Հալեպի հայաշատ Նոր գյուղ թաղամասը ռմբակոծել են նապալմ նյութով պատրաստված տակառներով, ինչի հետևանքով հրկիզվել է 7 բնակարան, գրանցվել են մեծ վնասներ:
Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի ֆեյսբուքյան էջի տեղեկացմամբ՝ անօթևան բնակիչներին օգնության են հասել Նոր գյուղի ակումբի տղաները, որոնց ջանքերով հաջողվել է մարել հրդեհն ու անվնաս դուրս բերել ժողովրդին:
Նշենք, որ նապալմը դյուրավառ հեղուկ է, և Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը 1980թ.-ից դրա գործադրումը քաղաքացիների դեմ ռազմական հանցագործություն է համարել:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Նոր գյուղի շրջանում ընկած ինքնաշեն հրթիռի պայթյունի պատճառով երկու հայ էր վիրավորվել՝ Շահե Շահինյանն ու Ավետիս Սոլաքյանը:

Армянонаселенный квартал в Алеппо разбомбили запрещенным ООН веществом - Tert 10/03/2014   13:18  |  Международные новости
Представители вооруженных группировок разбомбили армянонаселенный район Нор гюх в Алеппо бочками с намалмом (взрывоопасное вещество), в результате чего загорелись 7 квартир, зафиксирован большой ущерб, передает Tert.am.
Согласно информации алеппской газеты «Гандзасар» в соцсети Facebook, на помощь бездомным подоспели представители клуба Нор гюха, которые помогли потушить пожар и без вреда вывести людей.
Напалм – легковоспламеняющаяся жидкость, и Организация Объединенных Наций (ООН) с 1980 года отметила, что его применение в отношении граждан является военным преступлением.
Как напоминает СМИ, что накануне в результате взрыва самодельной ракеты в районе Нор гюха были ранены двое армян – Шаге Шагинян и Аветис Солакян.