Մեղադրողը միջնորդեց Վազգեն Խաչիկյանին դատապարտել 13 տարվա ազատազրկման 10/02/2014 15:52 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստում մեղադրողը հրապարակեց մեղադրական ճառը: Ըստ այդմ, մեղադրողը Վազգեն Խաչիկյանի համար միջնորդեց ազատազրկում՝ 13 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ:
Գործով ամբաստանյալներ Աշոտ Աբրահամյանի համար դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը պահանջեց դատապարտել ազատազրկման 6 տարի 6 ամիս, Հովհաննես Գրիգորյանին՝ 6 տարի 2 ամիս, Վիգեն Գևորգյանին և Արթուր Սուքիասյանին՝ 4 տարի 6 ամիս, Վահագն Խաչատրյանին և Հովհաննես Հովհաննիսյանին՝ 5 տարի 6 ամիս, Սամվել Էլբակյանին՝ 5 տարի, իսկ Համլետ Մարտիրոսյանին, Բագրատ Մուրադյանին, Արմեն Խաչատրյանին և Հրանուշ Դանիելյանին՝ 4-ական տարի ժամկետով ազատազրկման:
Միաժամանակ մեղադրողը միջնորդեց Հրանուշ Դանիելյանի նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ 1 տարի ժամկետով:
Մեղադրող դատախազը նաև նշեց, որ ամբաստանյալների՝ պետությանն ունեցած պարտքը կազմում է 267մլն. 583 հազար 336 ՀՀ դրամ:

Прокурор потребовал для экс-начальника Госслужбы соцобеспечения Армении Вазгена Хачикяна 13 лет заключения 10/02/2014   16:22  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании по громкому делу против бывшего начальника Государственной службы соцобеспечения Армении Вазгена Хачикяна прокурор зачитал обвинительную речь. Он ходатайствовал приговорить В. Хачикяна к 13 годам лишения свободы с конфискацией имущества.
Что касается остальных фигурантов “пенсионного дела”, прокурор  потребовал для Ашота Абраамяна 6 лет и 6 месяцев, Ованнеса Григоряна –6 лет и 2 месяца, Вигена Геворкяна и Артура Сукиасяна – по 4 года и 6 месяцев, Ваагна Хачатряна и Ованнеса Ованнисяна – по 6 лет и 6 месяцев, Самвела Элбакяна – 5 лет, Гамлета Мартиросяна, Баграта Мурадяна, Армена Хачатряна и Грануш Даниелян – по 4 года заключения.
При этом обвинитель ходатайствовал об условном неприменении наказания в отношении Грануш Даниелян и определении испытательного периода сроком на один год.
Прокурор также отметил, что долг подсудимых перед государством составляет 267млн. 583 тыс. 336 драмов.