ՓՄՁ ներկայացուցիչներն ահազանգումեն. Շուկաների տնօրենները ճնշում են իրենց 10/02/2014 11:48 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր առավոտից դարձյալ հավաքվել են ՓՄՁ ներկայացուցիչերը, ովքեր շարունակում են բողոքել արդեն 2 օր ուժի մեջ մտած «Շրջանառության հարկի մասին» նոր օրենքի դեմ:
Նրանք պահանջում են կասեցնել օրենքի գործողությունն ու փոփոխությունների ենթարկել այն: Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում են՝ «Կասեցում», իսկ նիստի ներկայացող կառավարության անդամներն ամեն կերպ խուսափում են հավաքվածների հետ հանդիպելուց՝ հիմնականում շենք մտնելով հետնամուտքով:
Հավաքվածները լրագրողներին տեղեկացրեցին, որ ՓՄՁ տնօրեններին երեկվանից սկսել են հրավիրել ոստիկանություն:
«Փորձում են ճնշումներ բանեցնել, թույլ չտալ, որ գան մասնակցեն»,- սաց Երևանի «Ֆիրդուսի» շուկայում առևտուր անող կանանցից մեկը:
Իսկ ոսկու շուկայի առևտրականներից մեկը հայտնեց, որ շուկայի սեփականատերն արգելել է իր աշխատակիցներին մասնակցել բողոքիակցիաներին:
«Բայց, միևնույն է, գալու են, հիմա շուտով կգան, կմիանան մեզ: Շուկայի տնօրենը չի պահում մեր տունը, հակառակը` մենք ենք պահում իրենց»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
«Սա շուկայի տնօրենի հարցը չէ, սա մեր հանապազօրյա հացի հարցն է»,- ավելացրեց բողոքի մասնակիցներից մեկը՝ հավելելով. «Շատ հարգում ենք մեր տնօրենին, բայց չենք ենթարկվելու, սա մեր լինել-չլինելու հարցն է»:
Վաճառականներից շատերը նշում են, որ վարկեր ունեն բանկից վերցրած և հիմա լրջորեն կասկածում են, որ կկարողանան վերադարձնել դրանք:
Ակցիային զուգահեռ կառավարության շենքում մեկնարկել է ՀՀ կառավարության հերթական նիստը: Իսկ ՓՄՁ ներկայացուցիչները ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպում են պահանջում:

Представители малого и среднего бизнеса Армении сообщают о давлении на них из-за участия в акциях протеста против закона о налоге с оборота 10/02/2014   13:18  |  Актуальная тема
Представители малого и среднего бизнеса проводят очередную акцию протеста у здания правительства Армении против нового закона “О налоге с оборота”.
Они требуют приостановить действие закона и внести изменения.
Собравшиеся сообщили журналистам, что директоров предприятий малого и среднего бизнеса со вчерашнего дня стали вызывать в полицию.
“Пытаются оказать на них давление, чтобы отбить у них охоту от дальнейшего участия в протестах”, -заявила одна из женщин, занимающихся торговлей на ереванском рынке “Фирдуси”.
А один из золототорговцев сообщил, что владелец рынка золота запретил своим работникам участвовать в демонстрациях.
“Все равно они присоединятся к нам. Не директору же рынка содержать наши семьи, напротив это мы их содержим их ”, - заявил собеседник агентства.
Мы уважаем наше начальство, однако мы не собираемся подчиняться их требованиям, ведь это вопрос жизни и смерти.
Многие из торговцев отмечают, что у них остались непогашенные кредиты в банке и выразили сомнение по поводу того, что в сложившихся условиях смогут вернуть их.