«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունները կիրառվելու են. ոչ իշխանական կուսակցությունների առաջարկները չեն ընդունվել 10/02/2014   12:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկվանից ուժի մեջ մտած «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունների վերաբերյալ ԱԺ նխագահի մոտ այսօր կայացած հերթական խորհրդակցության ընթացքում Կառավարությունը մնացել է իր սկզբունքային դիրքորոշմանը:
Այն է՝ օրենքը կիրառվելու է, և ոչ իշխանական կուսակցությունների առաջարկները չեն ընդունվել: Այս մասին շուրջ մեկուկես ժամ տևած խորհրդակցությունից հետո լրագրողներին հայտնեցին ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ վերջիններս առաջարկում էին որոշակի ժամանակով կասեցնել օրենքի կիրարկումը և գտնել համատեղ լուծումներ:
Որպես լուծում՝ առաջարկվում էր ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ ու անցկացնել մոնիտորինգ:
Օրենքում առաջարկվում էր կատարել փոփոխություններ՝ տարեկան շրջանառության շեմը 58,35մլն դրամից բարձրացնելով մինչև 150մլն. դրամի և ներմուծել կամավորության սկզբունքը, այն է՝ ՓՄՁ-ներին տալ ընտրություն կատարելու հնարավորություն աշխատել պարտադիր փաստաթղթավորմամբ և վճարել 1% շրջանառության հարկ կամ աշխատել առանց փաստաթղթավորման և վճարել նախկին 3.5%-ը:
Կառավարությունը ոչ իշխանական խմբակցությունների  և ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների կողմից բարձրացված խնդրահարույց նոր կարգի կիրառման վերաբերյալ ներկայացրել է վարչապետի հանձնարարականը և վերջինիս վրա հիմնված՝ ֆինանսների նախարարի հրամանը:
Դրանում մանավորապես ամրագրված է՝ ձեռնպահ մնալ փոքր և միջին ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ անհիմն ստուգումներ իրականացնելուց՝ թիրախավորելով խոշոր ձեռնարկատիրության նկատմամբ պատշաճ հսկողություն:

Правительство Армении не изменило своей позиции по резонансным поправкам к закону о налоге с оборота 10/02/2014   14:07  |  Лента новостей
Правительство остается при своей принципиальной позиции относительно поправок в закон РА “О налоге с оборота”, который вступил в силу с 1 октября с.г. Об этом сообщили представители непровластных фракций парламента Армении по итогам состоявшегося в четверг у спикера парламента очередного совещания по этому вопросу.
Это означает, что закон будет применен, и предложения некоалиционных фракций не будут приняты.
Напомним, что они предлагали временно приостановить применение закона и заняться совместным поиском путей выхода из сложившейся ситуации.
В качестве таковых предлагалось создать совместную рабочую группу и провести мониторинг.
Депутаты предлагали внести изменения в закон, повысив порог годового товарооборота с 58.35 млн. драмов до 150 млн. и ввести принцип добровольности, как то предоставить возможность представителям малого и среднего бизнеса выбирать: продолжать работать по старому закону и платить 3.5% без предъявления требуемых документов или представить их и вносить налог в размере 1% с оборота.
Напомним, что уже несколько дней торговцы ярмарок протестуют против поправок к закону ”О налоге с оборота”. Негоцианты требуют от правительства пересмотреть поправки к закону.