Նախագահը ՉԺՀ ազգային տոնի կապակցությամբ այցելել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատուն 10/01/2014   12:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ազգային տոնի կապակցությամբ, այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում ՉԺՀ դեսպանատուն: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության ղեկավարը ՉԺՀ կազմավորման 65-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հայ ժողովրդի և անձամբ իր անունից շնորհավորել է դեսպան Թիան Չանչունին և դեսպանատան անձնակազմին, ի դեմս նրանց՝ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին:
Սերժ Սարգսյանը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Նախագահ Սի Ծինփինին, որում, մասնավորապես, ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի` Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 65-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ձեր ղեկավարության ներքո Չինաստանը մեծ հաջողություններ է արձանագրել հասարակական-քաղաքական և տնտեսական առաջընթացի գործում, ինչպես նաև Ձեր երկրի միջազգային հեղինակության ամրապնդման ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ Չինաստանի վերելքը կշարունակվի նաև ապագայում:
Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների և քաղաքական երկխոսության հետևողական զարգացմանը, փոխշահավետ համագործակցության հետագա ծավալմանը տնտեսության, կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում:
Համոզված եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ փոխադարձ հարգանքի և փոխվստահության վրա հիմնված հայ-չինական գործակցությունը կշարունակի հարաճուն զարգացում ապրել տարբեր բնագավառներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ երջանկություն և բարօրություն»:

Президент Армении Серж Саргсян поздравил китайского лидера Си Цзиньпина с 65-летием образования КНР 10/01/2014   13:57  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян по случаю 65-й годовщины образования Китайской Народной Республики посетил в среду посольство Китая в Республике Армения. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент РА от имени армянского народа и от себя лично поздравил посла Тиана Чанчуна, персонал посольства и в их лице дружественный народ Китая с 65-й годовщиной образования КНР.
Серж Саргсян направил также поздравительное послание Председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину:
“Направляю теплые поздравления Вам и дружественному народу Китая по случаю национального праздника – 65-й годовщины образования Китайской Народной Республики.
Под Вашим руководством Китай добился серьезных успехов в деле общественно-политического и экономического прогресса, а также в направлении укрепления международного авторитета Вашей страны. Уверен, что подъем Китая продолжится и в обозримом будущем.
Армения придает важное значение последовательному развитию дружественных отношений и политического диалога с Китаем, дальнейшему взаимовыгодному сотрудничеству в сферах экономики, образования, науки и культуры.
Убежден, что благодаря нашим совместным усилиям, основанное на взаимном доверии и уважении армяно-китайское сотрудничество продолжит переживать прогрессивное развитие в различных сферах – на благо наших народов”, - отмечается в поздравительном послание президента Армении.