ՀԱԿ-ը դատապարտում է ոստիկանության գործողությունները և գլխավոր դատախազից պահանջում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել 09/30/2014 11:28 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը պահանջում է գլխավոր դատախազից` անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել իրենց սահմանադրական իրավունքների համար պայքարող ձեռներեցների նկատմամբ ապօրինությունների դիմող անձանց պատասխանատվության ենթարկելու համար: Մենք դատապարտում ենք նաև ոստիկանության գործողությունները, որոնք ոչ այլ ինչ են, քան իշխանությունների կողմից վարվող արատավոր քաղաքականության դեմ պայքարողներին վախեցնելու փորձ»,-մասնավորապես ասված է ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ:
Միևնույն ժամանակ ՀԱԿ-ը ողջունում է իրենց իրավունքների համար պայքարի դուրս եկած քաղաքացիներին և պատրաստ է սատար կանգնել մանր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին՝ իրենց շահերի պաշտպանության գործում: Այս առումով, Կոնգրեսը մասնավորապես հրատապ է համարում Ազգային ժողովի՝ «Հայ ազգային կոնգրես», «Բարգավաճ Հայաստան», «Ժառանգություն» խմբակցությունների կողմից նախաձեռնած «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի ընդունումը:
ՀԱԿ-ն ընգծում է, որ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունն անելանելի վիճակի մեջ է դնում փոքր և միջին բիզնեսով զբաղվող տասնյակ հազարավոր ձեռներեցների, և հիշեցնում, որ այս օրենքի ընդունման ժամանակ Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցությունը դեմ էր արտահայտվել նշված փոփոխությանը` զգուշացնելով դրա բացասական հետևանքների մասին:
«Սակայն գործող վարչախումբը, հարազատ մնալով իր գործելաոճին, հակամենաշնորհային օրենքներ ընդունելու, իշխանության հետ սերտաճած խոշոր օլիգարխներին տրված անօրինական հարկային և մաքսային արտոնություններից զրկելու փոխարեն, ստվերի դեմ պայքարի քողի տակ իրականում ոչնչացնում է փոքր և միջին բիզնեսը:
Մի քանի օր է, ինչ հազարավոր ձեռներեցներ բողոքի ակցիաներ են անցկացնում` նոր օրենքի կիրառումը դադարեցնելու պահանջով: Քաղաքացիների պահանջներին ի հակազդեցություն, գործի են դրվում ռեժիմի զինանոցի ամենաքստմնելի միջոցները, ինչպես, օրինակ, ոսկու շուկայի սեփականատիրոջ անօրինական քայլերն ու պահանջները: Մի քանի քաղաքացիներ բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-նշված է ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ:

“Армянский нацконгресс”осуждает действия полиции в отношении противников поправок к закону о налоге с оборота 09/30/2014   12:23  |  Лента новостей
"Армянский национальный конгресс” требует от Генпрокуратуры Армении незамедлительного принятия мер для привлечения к ответственности лиц, прибегающих к беззакониям в отношении предпринимателей, которые отстаивают свои конституционные права. Об этом говорится в заявлении АНК.
“Армянские конгрессмены” осуждают действия полиции, квалифицируя их не иначе как попытку запугивания борцов  против порочной политики властей.
В то же время АНК выражает готовность поддержать представителей малого и среднего бизнеса в защите их интересов. В этой связи АНК, в частности, считает  актуальным принятие инициированного парламентской тройкой(“Армянский национальный конгресс”, “Наследие”, “Процветающая Армения”) законопроекта о внесении изменений в закон РА “О налоге с оборота”.
АНК подчеркивает, что вступающие в силу с 1 октября поправки к закону “О налоге с оборота” ставят представителей МСБ  в безвыходную ситуацию . Конгрессмены“ напоминают, что  фракция голосовала против принятия данных поправок, предупредив парламентариев о его негативных последствиях.
Оппозиционная фракция также отмечает, что действующий режим вместо того, чтобы принимать антимонопольные законы, лишить сросшихся с властью олигархов налоговых и таможенных преференций в действительности под прикрытием борьбы с тенью уничтожают малый и средний бизнес”, - отмечается в заявлении АНК.
АНК сообщает также о приводе в полицию ряда граждан, бойкотирующих внедрение поправок в резонансный закон “О налоге с оборота”.
Напомним, что уже несколько дней торговцы ярмарок протестуют против поправок к закону ”О налоге с оборота”, которые вступают в силу с 1 октября с.г.. Негоцианты требуют от правительства пересмотреть поправки к закону.
Между тем торговцы утверждают, что сделать это невозможно, поскольку те, у кого они приобретают товар, зачастую отказываются от документирования сделки.
По убеждению же правительства и министерства финансов Армении, закон призван облегчить налоговое бремя субъектов малого и среднего предпринимательства, снизив для них ставку налог с оборота с 3.5% до 1%, однако хозяйствующие субъекты должны представить все документы касательно товарооборота.
На прошлой неделе премьер РА Овик Абраамян выслушал замечания и доводы недовольных новыми поправками в налоговое законодательство и заверил, что закон имеет целью вывести из тени крупных бизнесменов, а МСБ от этого никоим образом не пострадает.