Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կառավարչի հետ 09/29/2014 13:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 29-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Երևան ժամանած Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կառավարիչ Հելեն Քլարկին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունը և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցությունը Հայաստանի զարգացմանը, ամենատարբեր բնագավառների խնդիրների լուծմանն ուղղված օժանդակությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` տիկին Քլարկն ասել է, որ անցած տարիներին Հայաստանի իշխանությունների հետ արդյունավետ համագործակցությունը հնարավորություն է ընձեռել խոշոր ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում, առաջ մղել ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված Հազարամյակի նպատակաների իրագործումը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել աշխարհի տարբեր մասերում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող առաքելության, ինչպես նաև գլոբալ խնդիրների լուծմանն ուղղված գործունեության վերաբերյալ, քննարկեցվել են համատեղ իրականացված ծրագրերի արդյունքները, հետագա անելիքներն ու հեռանկարային նախագծերը։
Բանակցությունների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել միջազգային օրակարգի կարևոր խնդիրներին և դրանց լուծման գործընթացներում ՄԱԿ-ի դերակատարությանը։ ՄԶԳԾ-ի ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել է ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությունը և ներգրավվածությունը նրանց աշխատանքներին:
Զրուցակիցները խորը մտահոգություն են հայտնել՝ Մերձավոր Արևելքում, Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկիչների կողմից իրականացվող բռնությունների կապակցությամբ։ Այս առումով նախարար Նալբանդյանը ողջունել է անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում միաձայն ընդունված բանաձևը, որն ուրվագծում է ծայրահեղականների դեմ պայքարի հիմնական ուղղությունները։

Глава МИД Армении провел встречу с администратором Программы развития ООН 09/29/2014 15:30 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня встретился с администратором Программы развития ООН (UNDP) Хелен Кларк. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе встречи глава МИД РА подчеркнул, что Армения высоко оценивает деятельность ереванского офиса ООН и его содействие в решении проблем в различных сферах.
Поблагодарив за прием, г-жа Кларк заявила, что за прошедшие годы эффективное сотрудничество с властями Армении позволило осуществить крупные программы в Армении, продвинуть реализацию задач, провозглашенных ООН в Декларации тысячелетия.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно миссии, осуществляемой Программой развития ООН (UNDP), а также деятельности, направленной на решение глобальных проблем. Сторону обсудили также итоги реализации программ, дальнейшие планы и перспективные проекты.
На переговорах собеседники обратились к роли ООН в решении важнейших вопросов международной повестки. Администратор Программы развития ООН (UNDP) высоко оценила участие Армении в миротворческой деятельности.
В ходе беседы была отмечена важность сотрудничества Армении со специализированными структурами ООН.
Собеседники выразили глубокую обеспокоенность насилием, творимым террористами на Ближнем Востоке, Сирии и Ираке. В этой связи Э. Налбандян приветствовал единогласно принятую ранее Совбезом ООН резолюцию по борьбе с экстремистами.