Վաճառականները դիմել են Օմբուդսմենին 09/27/2014 15:11 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի սոցիալ-տնտեսական հարցերով տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանն այսօր Օմբուդսմենի գրասենյակում ընդունել է մի խումբ առևտրականների: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻՊ գրասենյակը:
Օմբուդսմենի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ նրանք իրենց դժգոհությունն են հայտնել «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի նոր փոփոխության վերաբերյալ, ինչի մասին դիմում-բողոք էին ներկայացրել Պաշտպանին:
Չնայած փոփոխության արդյունքում հարկի նվազեցմանը` առևտրականները բողոքել են, որ գույքի փաստաթղթավորման պահանջը իրատեսական չէ այսօրվա շուկայի պայմաններում, քանի որ կարող է հանգեցնել կամ ապրանքների գնաճի, կամ բազմաթիվ փոքր ձեռնարկատերերի սնանկացման:
Միաժամանակ տարբեր ոլորտների առևտրականները հայտնել են, որ հարկի կիրառումը միատեսակ չի ազդի տարբեր ապրանքների շուկաների աշխատողների վրա` հաշվի առնելով յուրաքանչյուր ոլորտի առանձնահատկությունները, օրինակ` ոսկերչություն, հագուստ, շինանյութ, կենցաղային իրեր և այլն: Ուստի՝ անհրաժեշտ է մշակել բոլորի համար փոխզիջումային հարկման տարբերակ:
Պաշտպանի տեղակալը հայտնել է, որ խնդիրն Օմբուդսմենի ուշադրության կենտրոնում է, և ստիպված ենք միայն հիմա զբաղվել այս հարցով, քանի որ նախագիծը նախապես չի ներկայացվել Պաշտպանին կարծիքի` ի խախտումն Նախագահի 2007թ. թիվ 174-Ն հրամանագրի, համաձայն որի` «Մարդու իրավունքներին և ազատություններին վերաբերող օրենքների նախագծերը նախքան կառավարություն ներկայացնելն ուղարկվում են Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանին` կարծիքի»:
Տաթևիկ Խաչատրյանն առևտրականներին հայտնել է. «Այժմ Պաշտպանի հանձնարարությամբ հրատապ քայլեր են ձեռնարկվում բոլոր կողմերի փոխըմբռնման միջոցով խնդրին լուծումներ գտնելու նպատակով: Այս ուղղությամբ կշարունակենք աշխատանքը ձեզ հետ, իսկ առաջիկա օրերին կներկայացնենք մեր դիրքորոշումը և առաջարկները»:

Недовольные поправками к закону о налоге с оборота представители малого и среднего бизнеса обратились за помощью к омбудсмену 09/27/2014   15:41  |  Актуальная тема
Заместитель омбудсмена Армении по социально-экономическим вопросам Татевик Хачатрян сегодня в офисе Омбудсмена приняла группу представителей малого и среднего бизнеса. Об этом сообщает офис Защитника прав человека.
"Торговцы выразили недовольство поправками в закон РА “О налоге с оборота”, и в этой связи подали заявление с жалобой.
Несмотря на то, что поправки предусматривают снижение налога, негоцианты жалуются на то, что требование о предъявлении документов представляется нереальным в сложившихся на рынке условиях, поскольку может привести к росту цен на товары или банкротству многочисленных субъектов предпринимательства.
Вместе с тем представители МСБ заявили, что применение налога неравномерно повлияет на работников торговых точек с учетом особенностей каждого из секторов рынка, посему необходимо разработать компромиссный вариант налогообложения.
Заместитель омбудсмена сообщила, что “по поручению омбудсмена предпринимаются неотложные меры по поиску компромиссных вариантов решения проблемы”. Она заверила, что работы в этом направлении будут продолжены. В ближайшее время офис омбудсмена огласит свою позицию и выступит с предложениями.