Հայաստանը Փերինչեքի գործով հանդես կգա որպես երրորդ կողմ 09/26/2014   12:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետությունը Դուղու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի (Perincek v. Switzerland, App. no. 27510/08) գործով ներգրավվում է որպես երրորդ կողմ: Այս մասին տեղեկացնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Փերինչեքի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավվելու խնդրանքով՝  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ,  ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը ՄԻԵԴ էր դիմել 20.08.2014թ-ին:
ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատն այսօր հաստատել է  Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունը:
Նիստը նախատեսված է 2015թ հունվարի 28-ին: Մինչ այդ` հայկական կողմը գործի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատին կներկայացնի գրավոր, իսկ հունվարի  28-ի նիտում նաև բանավոր հանդես գալու հնարավորություն կունենա:

Армения выступит третьей стороной по делу Перинчека 09/26/2014 13:01 | Актуальная тема
Республика Армения привлечена к участию в деле "Перинчек против Швейцарии" (Perincek v. Switzerland, App. no. 27510/08) в качестве третьей стороны. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА.
Полномочный представитель правительства РА, генеральный прокурор Армении Геворк Костанян 20.08.2014 года обратился в Европейский суд по правам человека с просьбой о привлечении Армении к участию в деле Перинчека в качестве третьей стороны.
Большая палата ЕСПЧ сегодня утвердила возможность участия Армении.
Заседание намечено на 28 января 2015 года. До этого, армянская сторона представит в письменном виде Большой палате ЕСПЧ свою позицию касательно дела, а 28 января ей представится возможность выступить на заседании.