Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հյուրընկալվել է Կոլումբիայի համալսարանում 09/25/2014   13:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 24-ին հյուրընկալվել է աշխարհի հեղինակավոր կրթօջախներից մեկում՝ Կոլումբիայի համալսարանում, որտեղ հանդես է եկել դասախոսությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարկայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգային խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, անդրադարձել հայ ժողովրդի պատմությանը, հոգևոր-մշակութային ժառանգությանը, ընտրած՝ զարգացման ժողովրդավարական ուղուն, առկա մարտահրավերներին. «Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը մշտապես կառուցել է տարբեր համակարգերի, տարածաշրջանում ներգրավված ուժերի շահերի համադրման, այլ ոչ թե հակադրությունների բաժանարար գծերի ստեղծման հիման վրա: Բերեմ մի քանի օրինակ:
Հայաստանը և Ռուսաստանը ռազմավարական գործընկերներ են, և հայ-ռուսական փոխօգնության պայմանագիրը՝ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ մեկտեղ, մեր անվտանգության հենասյուներից է: Դրան զուգահեռ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության միջոցով իր ակտիվ ներդրումն է բերում միջազգային անվտանգության և կայունության գործին ինչպես անհատական գործողությունների ծրագրի, այնպես էլ միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակներում:
Մենք կարևորում ենք ԱՄՆ հետ բարեկամական գործընկերության շարունակական զարգացումը` ընդգրկելով համագործակցության նորանոր ոլորտներ: Այսօր արդեն բանակցություններն ընթանում են մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ: Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ կողմից ՀՀ-ին ցուցաբերվող աջակցությունը:
ԱՄՆ 42 նահանգ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ վերջին տարիներին մի շարք նահանգներ ճանաչել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, Արցախի ժողովրդի ազատ ապրելու իրավունքը: ԱՄՆ-ում ստվար հայկական համայնք կա, որի ակտիվ հասարակական-քաղաքական գործունեությունն, անկասկած, իր դրական դերն է խաղում և հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման յուրատեսակ շարժիչ ուժ հանդիսանում:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանն ընթացիկ տարում պատրաստվում է միանալ Եվրասիական տնտեսական միության հիմնադրման մասին պայմանագրին, որը նոր հեռանկարներ կբացի մեր տնտեսության հետագա զարգացման համար, ինչպես նաև հնարավորություններ՝ օտարերկրյա ներդրումների համար:
Միաժամանակ, Հայաստանը շարունակում է Եվրոպական Միության հետ համակողմանի համագործակցությունն ինչպես Արևելյան գործընկերության, այնպես էլ երկկողմ ձևաչափով: Եվրամիության և արևմուտքի աջակցության շնորհիվ մեր երկիրը լուրջ բարեփոխումներ է իրականացրել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, տնտեսության ազատականացման և շատ այլ կարևոր ոլորտներում: Համոզված եմ՝ դրանք շարունակական բնույթ են կրելու: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ այդ բարեփոխումների նպատակն այս կամ այն կառույցին ինտեգրվելը չէ. դրանք առաջին հերթին մեզ են պետք:
Ավելին՝ մեր օրերում, երբ միջպետական սահմաններն ավելի ու ավելի թափանցիկ են դառնում, և միջմայրցամաքային միասնական տնտեսական տարածքներ են ձևավորվում, անիմաստ է խոսել տարբեր համակարգերի հակասությունների մասին: Անիմաստ է նաև սեփական արտաքին քաղաքականությունը կառուցել այդ հակասությունների վրա: Համոզված ենք՝ Հայաստանն, անդամակցելով ԵՏՄ-ին, կապող օղակ կհանդիսանա այդ կառույցի երկրների և արևմտյան երկրների գործարար համայնքների համար:
Ուստի մեր գործընկերների հետ համագործակցության այնպիսի մեխանիզմներ ենք փորձում մշակել, որոնք համադրվում և ոչ թե հակադրվում են: Սրանք լոկ խոսքեր չեն, դա է մեր մտածելակերպը, մեր ամենօրյա աշխատանքը, մեր տեսլականը, և մենք դրան եկել ենք սեփական փորձով:
Հետևողականորեն առաջ ենք մղում նաև մեր երկկողմ եվրոպական օրակարգը: Վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում ես այցելել եմ մի շարք Եվրոպական երկրներ ու նաև Հայաստանում հյուրընկալել բազմաթիվ երկրների նախագահների և բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների»,-իր խոսքում ասել է Հայաստանի Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի զարգացման գրավականը համարել է լավ կրթված և իր գործի նվիրյալ երիտասարդությանը, խոսել դեռևս միջնադարից եկող՝ Հայաստանի կրթական ավանդույթների մասին, երբ նշանավոր հայկական այնպիսի կրթօջախներ, ինչպիսիք էին Գլաձորի և Տաթևի համալսարանները, դարձել էին իրենց ժամանակի կրոնական, հասարակական, քաղաքական, փիլիսոփայական նաև ստեղծագործական մտքի զարգացման կենտրոններ:
Հանրապետության Նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի կրթական համակարգի բարեփոխման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ այդ համատեքստում անդրադառնալով նաև «Լույս» հիմնադրամի գործունեությանը. «Մեր մյուս կարևոր նախաձեռնությունն է «Լույս» հիմնադրամի ստեղծումը, որը հովանավորում է հայ երիտասարդներին՝ ուսանելու աշխարհի առաջատար բուհերում՝ այդ թվում ձեր համալսարանում, և իրենց գիտելիքները ներդնելու հայրենիքի զորացմանը:
Այդ գործի ճանաչված հովանավորներից է ամերիկահայ Ասո Թավիտյանը, ով բազմաթիվ հայաստանցիների, այդ թվում գործող դիվանագետների հնարավորություն է տալիս ստանալու լավագույն մրցակցային կրթություն ԱՄՆ-ում: Անձամբ համարում եմ, որ կրթությունը մարդուն տալիս է արժանապատվություն, իսկ արժանապատիվ երիտասարդ սերունդ ունենալը Հայաստանի նման փոքր պետության համար մեծ հարստություն է»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը, համագործակցելով Քեմբրիջի համալսարանի և Լոնդոնի կրթության ինստիտուտի հետ, վերջերս սկսել է մի մեծամասշտաբ կրթական նախաձեռնություն, որը կոչվում է «Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիր»: Ծրագրի նպատակն է` կարևորել ուսուցչի դերը հասարակության մեջ, գրավիչ դարձնել կրթության սպասավորի մասնագիտությունը, լավագույն մարդկային ռեսուրսներն ուղղել դեպի կրթություն և ձևավորել մրցունակ, առաքելության զգացողություն ունեցող ուսուցիչների համայնք:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրավիճակի, համընդհանուր անվտանգությանն սպառնացող մարտահրավերների և հատկապես վերջին շրջանում վտանգավոր զարգացումների մասին, ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումն ու խաղաղապահ գործողություններին մեր երկրի՝ տարեցտարի ընդլայնվող մասնակցությունը, ծայրահեղականների վայրագություններից տեղահան եղած փոքրամասնություններին որպես դոնոր Հայաստանի օժանդակությունը, փախստականներին տանիք տրամադրելու ուղղությամբ աշխատանքները՝ նշելով, որ Հայաստանն ընդունել է տասը հազարից ավելի փախստական միայն Սիրիայից:
«Հարգելի ներկաներ, արդեն շուրջ 25 տարի զբաղեցնելով պետական բարձր պաշտոններ և լավ գիտակցելով այն պատասխանատվության չափը, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա, հատկապես՝ երկրի ղեկավար, կրում է, եկել եմ այն համոզման, որ մենք բոլորս միասին ունենք եզակի հնարավորություն գալիք սերունդներին թողնելու ավելի ապահով, առավել բարեկեցիկ աշխարհ, և դա անելու միակ ճիշտ ուղին գոյություն ունեցող մարտահրավերները հնարավորությունների վերածելն է»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ Նախագահը պատասխանել է նաև ներկաներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են ամենատարբեր թեմաների՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, այդ թվում՝ հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանն ու հեռանկարին, Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց հետո Հայաստանի զարգացման հնարավորություններին, Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններին, ինչպես նաև Հայաստանի ներքին կյանքին, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին ու տնտեսության զարգացման առաջնահերթություններին, տարածաշրջանային մարտահրավերներին, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին և հեռանկարին:

Серж Саргсян: Армения может стать связующим звеном между деловыми кругами стран ЕАЭС и Запада 09/25/2014 16:47 | Лента новостей
В рамках рабочего визита в Соединенные Штаты Америки президент Серж Саргсян 24 сентября посетил один из самых авторитетных образовательных центров мира - Колумбийский университет, где выступил с лекцией. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян представил актуальные вопросы внешнеполитической повестки Армении, вызовы и возможности, коснулся истории армянского народа, духовно-культурного населения, рассказал об избранном страной демократическом пути развития и существующих вызовах. «Армения всегда строила свою внешнюю политику на основании сопоставления интересов вовлеченных в регион сил, различных систем, а не на создании разделительных линий противоречий. Приведу несколько примеров. Армения и Россия - стратегические партнеры, и армяно-российский договор о взаимопомощи, наряду с членством Армении в ОДКБ, является одним из столпов нашей безопасности. Параллельно этому Армения посредством сотрудничества с НАТО вносит свой активный вклад в дело международной безопасности и стабильности как в рамках индивидуального плана действий, так и участвуя в международных миротворческих миссиях.
Мы придаем большое значение непрерывному развитию дружественного партнерства с США, вовлекая всё новые сферы сотрудничества. Сегодня уже ведутся переговоры вокруг упрощения визового режима. Мы высоко ценим содействие, оказываемое Армении со стороны США. 42 штата США признали Геноцид армян, а в последние годы ряд штатов признали также независимость Нагорного Карабаха, право народа Арцаха на свободную жизнь. В США проживает многочисленная армянская община, чья активная общественно-политическая деятельность, несомненно, играет свою позитивную роль и является своеобразной движущей силой в развитии армяно-американских отношений.
Как известно, Армения в текущем году собирается присоединиться к договору о создании Евразийского экономического союза, что приоткроет новые перспективы для дальнейшего развития нашей экономики, а также создаст возможности для иностранных инвестиций.
Одновременно, Армения продолжает всестороннее сотрудничество с Европейским Союзом как в рамках Восточного партнерства, так и в двустороннем формате. Благодаря поддержке Евросоюза и Запада, наша страна реализовала серьезные реформы в сферах демократии, прав человека, приоритета закона, либерализации экономики и многих других важных областях. Уверен, что они будут носить непрерывный характер. Мы хорошо осознаем, что цель этих реформ состоит не в том, чтобы интегрироваться в ту или иную структуру - они нужны в первую очередь нам.
Более того, в наши дни, когда межгосударственные границы становятся всё более прозрачными и формируются межконтинентальные единые экономические зоны, бессмысленно говорить о противоречиях различных систем. Бессмысленно также строить собственную внешнюю политику на основе этих противоречий. Мы убеждены, что Армения, став членом ЕАЭС, явится связующим звеном для деловых кругов стран этой структуры и западных стран.
Следовательно, мы стараемся разработать такие механизмы сотрудничества с нашими партнерами, которые сопоставляются, а не противостоят. Это не просто слова. Таков наш образ мышления, наша ежедневная работа, наше видение, и мы пришли к этому на основании собственного опыта.
Мы последовательно продвигаем также нашу двустороннюю европейскую повестку. В течение последних 4-5 месяцев я посетил ряд европейских стран, а также в Армении принял президентов и высоких должностных лиц многих стран», - сказал в своей речи президент Армении.
Залогом развития Армении Серж Саргсян счел хорошо образованную и преданную своему делу молодежь. Он рассказал об образовательных традициях Армении, идущих еще из средних веков, когда выдающиеся армянские учебные заведения, такие как Гладзорский и Татевский университеты, превратились в центры развития религиозной, общественной, политической, философской и творческой мысли своего времени.
Президент РА представил шаги, осуществляемые в направлении реформирования образовательной системы Армении, коснувшись в этом контексте также деятельности фонда «Луйс»: «Другой нашей важной инициативой является создание фонда «Луйс», который попечительствует армянским молодым людям с тем, чтобы они учились в ведущих мировых вузах, в том числе и в вашем университете, и вкладывали свои знания в развитие родины. Одним из признанных меценатов в этом деле является американский армянин Асо Тавитян, который дает возможность многочисленным жителям Армении, в том числе, действующим дипломатам, получить лучшее конкурентное образование в США. Лично я считаю, что образование дает человеку достоинство, а обладать достойным молодым поколением для такого маленького государства как Армения - большое богатство», - подчеркнул Серж Саргсян.
Президент сообщил также, что правительство Армении в сотрудничестве с Кембриджским университетом и Лондонским институтом образования недавно приступило к осуществлению крупномасштабной образовательной инициативы, которая называется «Национальной программой образовательного превосходства». Цель проекта - повысить значимость роли учителя в нашем обществе, сделать привлекательной профессию служителя образования, направить в сферу образования лучшие человеческие ресурсы и сформировать общность конкурентоспособных, ощущающих значимость своей миссии учителей.
Серж Саргсян говорил также о нынешней геополитической ситуации, угрожающих всеобщей безопасности вызовах и об опасных процессах, имеющих место особенно в последний период. Он представил позицию Армении, рассказал о расширяющемся год от года участии нашей страны в миротворческих миссиях, а также о помощи Армении в качестве донора, оказываемой национальным меньшинствам, изгнанным из мест проживания в результате зверств экстремистов, о работе по предоставлению беженцам крова. Президент отметил, что Армения из одной только Сирии приняла более десяти тысяч беженцев.
«Уважаемые присутствующие!
Уже почти 25 лет занимая высокие государственные посты и хорошо осознавая ту меру ответственности, которую несет любое должностное лицо, в особенности - глава государства, я пришел к тому убеждению, что все мы вместе имеем уникальную возможность оставить грядущим поколениям более обеспеченный, максимально благополучный мир. И единственный правильный путь, чтобы это сделать, состоит в том, чтобы превратить существующие вызовы в возможности», - подчеркнул президент Серж Саргсян.
Глава армянского государства ответил также на вопросы, касающиеся самых разных тем: внешней политики Армении, в том числе, развития двусторонних армяно-американских отношений, сотрудничества Армении с Евросоюзом и перспектив, возможностей развития Армении после присоединения к Евразийскому экономическому союзу, армяно-российских отношений, а также внутренней жизни Армении, социально-экономических проблем и приоритетов экономического развития, региональных вызовов, последних развитий и перспектив процесса мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы.