Բանակին գոմեշի միս մատակարարելու համար Կապանի մսի կոմբինատի նախկին տնօրենը դատապարտվեց պայմանական պատժի 09/24/2014   12:59  |  Քրեական խրոնիկոն
Բանակին տավարի մսի փոխարեն գոմեշի միս մատակարարած Կապանի մսի կոմբինատի նախկին տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանը դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման՝ առանց գույքի բռնագրավման, սակայն պատիժը պայմանակնորեն չի կիրառվի, քանի որ դատարանը նաեւ սահմանել է փորձաշրջան` 4 տարի ժամկետով։
Նրա վարքի նկատմամբ վերահսկողությունը դրվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության ՔԿՎ այլընտրանքային պատիժների կատարման բաժնի` բնակության վայրի ստորաբաժանման վրա։
Ըստ մեղադրանքի՝ Կապանի մսի կոմբինատի նախկին տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանն ընդհանուր առմամբ 82 տոննա տավարի ոսկրոտ քառատված մսի փոխարեն մատակարարել է նույն քանակությամբ բրիկետ տեսակի հնդկական արտադրության գոմեշի միս, իսկ ՀՀ ՊՆ-ից տավարի մսի դիմաց ստացված գումարը հափշտակել է` ՀՀ ՊՆ -ին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի `126.936.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Ալբերտ Օհանջանյանին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Մինչ դատաքննությունը սկսելն ամբաստանյալը հայտարարել էր, որ առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչում և միջնորդել էր դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով:
Դատարանը գտել է, որ ամբաստանյալի պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող հանգամանքներ են պատճառված նյութական վնասը կամովին ամբողջությամբ հատուցելը, կատարած հանցագործության համար իրեն լիովին մեղավոր ճանաչելն ու անկեղծորեն զղջալը (տվել է խոստովանական ցուցմունքներ), առաջին անգամ հանցանք կատարելը:
Բացի այդ, ամբաստանյալը բնութագրվում է դրականորեն, դատապարտված և արատավորված չի եղել, վատառողջ է. երկու անգամ ենթարկվել է սրտի բարդ վիրահատության, 3-րդ կարգի հաշմանդամ է:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, գործի շրջանակներում, բացի Ալբերտ Օհանջանյանից, մեղադրանք է առաջադրվել նաև N զորամասի հրամանատարի նյութատեխնիկական ապահովման գծով տեղակալին, նույն զորամասի պարենային պահեստարանի պետին, և պարենային բազայի պետին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածով:
11:34 18/10/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳոմեշի մսի գործով մեղադրյալները և՞ս կհամաներվեն
13:34 23/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակին գոմեշի միս մատակարարած ընկերությունները փոխհատուցում են ՊԲ-ին հասցրած վնասը
12:10 10/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳոմեշի մսի գործով նախաքննությունն ավարտվում ու չի ավարտվում
09:28 28/06/2013  |  Մամուլ«ՉՈՐՐՈՐԴ ԻՆՔՆԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆ»: «Գոմեշի» մսի գործով կալանավորվածներ չկան»
09:07 15/06/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: «Չի խոսում»
11:50 18/05/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԳոմեշի մսի գործով նախաքննությունն ավարտական փուլում է
15:25 17/05/2013  |  Քրեական խրոնիկոնԳոմեշի մսի գործով կալանավորված Ալբերտ Օհանջանյանի խափանման միջոցը փոխվել է

Экс-директор Капанского мясокомбината получил условный срок за поставки армянской армии мяса буйвола 09/24/2014 13:54 | Криминальная хроника
Бывший директор Капанского мясокомбината Альберт Оганджанян приговорен к 4 годам лишения свободы условно за поставки армии мяса буйвола вместо говядины. Суд установил для А. Оганджаняна 4 года испытательного срока.
Осуществление контроля за его поведением возложено на отдел по исполнению альтернативных наказаний Уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Армении.
Согласно обвинению, бывший директор Капанского мясокомбината Альберт Оганджанян вместо 82 тонн мяса говядины на кости в четвертинах поставил мясо буйвола в брикетах индийского производства в таком же количестве, а полученные от Минобороны деньги за говяжье мясо присвоил, причинив тем самым МО РА имущественный ущерб в особо крупном размере - 126.936.000 драмов.
А. Оганджаняну было предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного п.1 ч. 3 ст. 178 УК Армении. В отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
До начала судебного процесса подсудимый заявил, что признает себя виновным в инкриминируемом ему деянии и ходатайствовал о проведении судебного разбирательства в ускоренном порядке.
Суд учел в качестве обстоятельств, смягчающих наказание - добровольное и полное возмещение материального ущерба подсудимым, а также признание им вины, раскаяние в содеянном, отсутствие судимости, наличие у него проблем со здоровьем (дважды ему проводилась операция на сердце) и инвалидности(3-ая группа).
Кроме того, знакомые подсудимого характеризуют его положительно.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, в качестве обвиняемых в деле проходят также заместитель командира N -ской воинской части по линии материально-технического обеспечения, начальник продовольственного склада той же воинской части, а также начальник продовольственной базы. Все им предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ст. 376 УК РА.