Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել ԼՂ հակամարտության հարցում Չեխիայի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը 09/23/2014 13:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի ԱԳ փոխնախարար Մարտին Տլապայի և Չեխիայի խորհրդարանի սենատի ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Միրոսլավ Կրեյչայի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահի աշխատակազմից, Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ հայկական պատվիրակության այցը Չեխիա լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-չեխական հարաբերությունների զարգացման և երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման համար:
Նա նշել է, որ Վիլնյուսում ընդունված Հայաստան-Եվրամիություն համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատվել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը: Է.Շարմազանովի համոզմամբ՝ ժողովրդավարական արժեքներն այլընտրանք չունեն:
Չեխական կողմն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
ԱԺ փոխնախագահը դրական է գնահատել ԼՂ հակամարտության հարցում Չեխիայի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ նկատելով, որ Չեխիան պաշտոնապես սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ որպես միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային միակ ձևաչափ: Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ ինքնորոշման իրավունքը հիմնարար սկզբունք է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում: Նա անդրադարձել է վերջերս Շոտլանդիայում անկախության հանրաքվեի անցկացմանը՝ նշելով, որ այն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման դասական օրինակ է:
Հանդիպմանը հայկական պատվիրակության անդամներ Տաճատ Վարդապետյանը, Մարգարիտ Եսայանը և Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել են Հայաստանի և Չեխիայի խորհրդարանների միջև համագործակցությանը՝ կարևորելով միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնումը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Մարտին Տլապային և Միրոսլավ Կրեյչային հրավիրել է մասնակցելու ապրիլի 22-23-ը Երևանում անցկացվելիք «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» խորագրով համաշխարհային համաժողովին:

Вице-спикер парламента Армении положительно оценивает взвешенную позицию Чехии по карабахскому вопросу 09/23/2014   14:06  |  Лента новостей
Находящаяся с официальным визитом в Чехии делегация парламента Армении во главе с вице-спикером Эдуардом Шармазановым 22 сентября провела встречу с  заместителем министра иностранных дел Чехии Мартином Тлапа и председателем комитета по вопросам Европейского Союза Сената Чехии Мирославом Крейча.
Как сообщает аппарат вице -спикера НС РА, Эдуард Шармазанов выразил надежду на то, что визит армянской делегации послужит дополнительным стимулом для развития армяно-чешских отношений и укрепления взаимовыгодного сотрудничества.
Он отметил, что принятым в Вильнюсе совместным заявлением Армении и ЕС подтверждается готовность продолжить процесс реформ, направленных на укрепление демократии, верховенства права и закона. По убеждению вице-спикера НС Армении, альтернативы демократическим ценностям нет.
Чешская сторона, в свою очередь, выразила готовность содействовать укреплению демократии в Армении.
Э. Шармазанов положительно оценил взвешенную позицию Чехии в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, отметив, что Чехия официально поддерживает МГ ОБСЕ как единственно единственный формат переговоров, признанный на международном уровне. Он при этом подчеркнул, что право народов на самоопределение является основополагающим принципом в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
Э. Шармазанов коснулся также недавнего референдума в Шотландии, отметив, что это классический пример реализации права народов на самоопределение.
Эдуард Шармазанов пригласил Мартина Тлапа и Мирослава Крейча принять участие во всемирной конференции “Против преступления геноцида”, которая пройдет 22-23 апреля в Ереване.