ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունը` Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցման կապակցությամբ 09/22/2014   10:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Սրբավայրի հանդեպ այս զարհուրելի բարբարոսությունը կրկին անգամ ցույց է տալիս այսպես կողչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագ էությունը:
Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ կանգնեցնի, ամրատախիլ անի քաղաքակիրթ մարդկությանը սպառնացող այդ ժանտախտը, կտրի դրա սնուցման, ֆինանասնավորման, աջակցության, հովանավորման ուղիները»:

МИД Армении резко осуждает подрыв боевиками “Исламского государства” армянской церкви Святых мучеников в сирийском Дейр-эз-Зоре 09/22/2014   10:16  |  Актуальная тема
Боевики из террористической группировки "Исламское государство"  взорвали армянскую церковь Святых мучеников в сирийском Дейр -эз -Зоре.
“Решительно осуждаем подрыв террористами армянской церкви Святых мучеников в Дейр-эз-Зоре, построенной в память о жертвах Геноцида армян. Данный акт вопиющего вандализма в отношении святыни в очередной раз демонстрирует свирепую сущность террористической группировки “Исламское государство”.
Международное сообщество должно немедленно остановить и искоренить эту чуму, угрожающую цивилизованному миру, перекрыть все пути ее подпитки, финансирования и содействия”, - говорится в заявлении главы внешнеполитического ведомства Армении Эдварда Налбандяна.