«Մեզ համար ինքնորոշման իրավունքը հիմնարար սկզբունք է». ՀՀ նախագահի հարցազրույցը իտալական «Corriere della sera»-ին. Panorama 09/22/2014   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Panorama.am-ի իտալական առաջատար «Corriere della sera» օրաթերթը սեպտեմբերի 21-ի համարում հրապարակել է հարցազրույց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Հարցազրույցում, որը վերնագրվել է «Ռուսաստանի և Արևմուտքի բախման պարագայում Հայաստանը երրորդ ուղին է մատնացույց անում» (La mia Armenia indica la terza via nello scontro fra Russia e Occidente), անդրադարձ է կատարված Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերությունների համատեքստում Հայաստանի դիրքորոշմանը, մերձավորարևելյան ճգնաժամին, ինչպես նաև՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայոց ցեղասպանության խնդիրներին:
Լրատվամիջոցը թարգմանաբար ներկայացրել է հարցազրույցի տեքստը (թարգմանությունն իտալերենից ոչ պաշտոնական է և կատարվել է Panorama.am-ի կողմից):
«Հայաստանի նախագահ Սարգսյան. Թուրքիայից ակնկալում ենք Ցեղասպանությունն իր անունով կոչել»
«Հայաստանի կենսական շահը», հաշվի առնելով դրա պատմության և աշխարհագրության առանձնահատկությունները, հիմնված է Արևելքի և Արևմուտքի հետ կառուցողական համագործակցության վրա: Ավելին՝ գերտերությունների հակասություններից օգտվելը վտանգավոր է փոքր երկրների համար: Մենք ինտենսիվ ռազմավարական և տնտեսական հարաբերություններ ունենք Ռուսաստանի հետ, Մոսկվայի հետ միասին հավաքական անվտանգության համակարգի մաս ենք կազմում:
Միևնույն ժամանակ շատ լավ հարաբերություններ ունենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի հետ: Այսպիսով, նրանց միջև հարաբերությունների լարվածության դեպքում մենք ընտրում ենք անկողմնակալությունը: Մենք մեր արտաքին քաղաքականությունը կողմնորոշում ենք դեպի կոնկրետ հարցերի լուծում»,-Վատիկան այցելության կապակցությամբ Հռոմում գտնվող Հայաստանի Նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանն ասում է մեր թերթին:
- Կարո՞ղ եք որևէ կոնկրետ հարցի օրինակ բերել:
-Երբ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան Ղրիմի վերաբերյալ բանաձև ընդունեց, Հայաստանը դեմ քվեարկեց: Ոչ թե այն բանի համար, որ Ռուսաստանն էլ էր նույնն արել, ինչպես գուցե ենթադրում եք: Դուք գիտեք, որ Հայաստանը ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի գործընթացում` մեծամասամբ հայերով բնակեցված մի տարածք, որն անկախություն է հռչակել Ադրբեջանից: Մեզ համար ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը հիմնարար սկզբունք է: Եվ մենք մերժում ենք այն մոտեցումը, որ համընդհանուր ընդունված սկզբունքի գործադրման համար պետք է թույլտվություն հայցել:
-Բայց դա կարող է վտանգել միջազգային հավասարակշռությունը` հիմնված տարածքային ամբողջականության և առկա սահմանների անվտանգության վրա:
-Գոյություն ունեն արժեքներ, որոնք խմբագրման ենթակա չեն: Հիշում եմ, որ ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ Եվրոպան անվերապահորեն աջակցեց ինքնորոշման իրավունքին: Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ուկրաինան անկախացան այդ նույն գործընթացի ժամանակ: Կնշանակի, որ մենք աջակցում ենք այս իրավունքի իրականացմանը միայն մե՞ծ տարածքային միավորների դեպքում, ինչպիսին էր ԽՍՀՄ-ը, և ավելի փոքր տարածքների դեպքում՝ ո՞չ: Գանք ավելի մոտ՝ Կոսովոյի անկախությունը. ոչ մի տարբերություն Լեռնային Ղարաբաղի հետ:
-Այսինքն, Կոսովոյի և Ղրիմի միջև տարբերություն չկա՞:
-Ինձ իրավունք չեմ վերապահում դատելու Ղրիմի դեպքը: Բայց ակնհայտ է, որ տեղի է ունեցել ինքնորոշման իրավունքի իրացում: Ամեն դեպքում, մենք չենք տեսնում հակասություն ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միջև: Երկուսն էլ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներ են:
-Սակայն, Ղրիմն իր իրավունքից օգտվելիս փաստորեն խախտեց Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը…:
-Վերջին 40 տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ի անդամների թիվը գրեթե կրկնապատկվել է: Դա օբյեկտիվ գործընթաց է և զերծ բռնություններից: Հայկական խնդրի դեպքում մենք մերժում ենք բռնությունն ու  խտրականությունը, որ ցուցաբերվում է հազարամյակներ շարունակ իր տարածքում ապրող ժողովրդի դեմ: Եվ պետք է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ բռնությունը կանխելու համար: Ի վերջո, ի՞նչ են խնդրում մարդիկ, եթե ոչ՝ ապրել ու բարգավաճել մի տարածքում, որտեղ ապրում են հազարավոր տարիներ: Եթե դա հնարավոր լիներ, ապա անջատվելու պահանջի անհրաժեշտություն չէր լինի:
-Որո՞նք են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման հեռանկարները:
-Երկար բանակցությունները հանգեցրին կարևոր արդյունքների` կարգավորման շրջանակ, որը հիմնված է երեք սկզբունքների վրա. ուժի կամ դրա կիրառման սպառնալիքի մերժում, տարածքային ամբողջականություն և ինքնորոշում: Սակայն վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո խնդրի լուծումը մեզ դեռ հեռու է թվում:
-Նկատի ունե՞ք Twitter-ով Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից պատերազմ սկսելու սպառնալիքը:
-Այո, բայց ոչ միայն: Ադրբեջանը, պարբերաբար խախտելով հրադադարն, ավելին է անում, քան Twetter-ն է:
-Ի՞նչ դեր ունի Թուրքիան:
-Ոչ դրական: Անկարան պաշտպանում, աջակցում և հանդես է գալիս Ադրբեջանի դիրքերից:
- Ի լրումն կա նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը, որի 100-ամյակը կոգեկոչվի 2015-ին, և որը Թուրքիան շարունակում է մերժել: Երբևիցե կփոխի՞ իր այդ դիրքորոշումը:
-Ես լավատես եմ այն հարցում, որ թուրքական կառավարությունը մի օր կառերեսվի իր պատմության հետ և կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Որովհետև տարեցտարի Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակությունում աճում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր տեղյակ են այդ հանցագործության մասին և տեղյակ են, որ տեղի ունեցածում հայերն իրենց չեն մեղադրում: Ցեղասպանության համար մենք մեղադրում ենք նրանց, ովքեր Թուրքիայում կառավարում էին 1915 թվականին, ինչի համար պատասխանատվությունը ճանաչվել է թուրքական դատարանի կողմից: Համենայնդեպս, 100-ամյակի հիշատակման արարողությանը մասնակցելու համար ես նախագահ Էրդողանին հրավիրել եմ, բայց կասկածում եմ, որ նա կգա:
-Ի՞նչ դեր կարող է Հայաստանն ունենալ Մեծ Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամում, մասնավորապես` Իսլամական պետության /ISIS/ դեմ պայքարում:
-Մեծ Մերձավոր Արևելքում վերջին իրադարձություններն անհանգստացնում են միջազգային հանրությանը՝մասնավորապես ԱՄՆ-ին: Իրաքում և Սիրիայում կային մեծ և կենսունակ հայկական համայնքներ, որոնք լինելով քրիստոնյա՝ երկար տարիներ այդտեղ ներդաշնակ ապրել են մուսուլմանների հետ:
Այժմ այդ տարածաշրջանում մենք ականատես ենք դառնում քրիստոնեական մշակութային ժառանգության աստիճանական ոչնչացմանը: Հայկական եկեղեցիների և հուշարձանների ավերման մասին նորությունները բացում են մեր վերքը: Մենք փոքր երկիր ենք, սակայն տարածաշրջանի կայունացմանն ուղղված մեծ կոալիցիաների ջանքերը Հայաստանի կառավարության կողմից միշտ դրական են ընդունվել:
Բացի այդ, հայկական համայնքների առկայությունն այդ տարածքներում մեզ ավելի զգայուն է դարձնում: Իրաքից և Աֆղանստանից հետո հոկտեմբերի վերջին նախատեսված է հայկական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայում Լիբանանում` ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելության կազմում, իտալական հրամանատարության ներքո»:

“Для нас право наций на самоопределение является основополагающим принципом”. Интервью президента Армении итальянскому изданию Corriere della Sera 09/22/2014   17:38  |  Лента новостей
Влиятельное итальянское издание «Corriere della Sera» накануне, 21 сентября, когда отмечался День независимости Армении, опубликовало интервью с президентом РА Сержем Саргсяном, который на минувшей неделе побывал с официальным визитом в Ватикане.
Panorama.am представляет неофициальный перевод с итальянского данного интервью, опубликованного под примечательным заголовком «Армения указывает на третий путь в условиях конфликта России и Запада» («La mia Armenia indica la terza via nello scontro fra Russia e Occidente»).
«Президент Армении ждет от Турции признания Геноцида, чтобы вещи назывались своими именами».
«„Жизненные интересы Армении”, с учетом исторических и географических особенностей, основаны на конструктивном сотрудничестве с Востоком и Западом. Более того, пользоваться противоречиями сверхдержав опасно для небольших стран. У нас интенсивные стратегические и экономические отношения с Россией, вместе с Москвой мы входим с систему коллективной безопасности. Но в то же самое время у нас прекрасные отношения с Соединенными Штатами, Евросоюзом и НАТО. Таким образом, в условиях напряженности их отношений мы делаем выбор в пользу нейтральности. Мы строим нашу внешнюю политику в направлении решения конкретных вопросов», – сказал газете С. Саргсян.
– Можете привести пример какого-либо конкретного вопроса?
– Например, Армения проголосовала против принятия в Генассамблее ООН резолюции по Крыму. И не только потому, что Россия поступила аналогичным образом, как вы можете предполагать. Как вам известно, Армения вовлечена в процесс вокруг Нагорного Карабаха, региона с преимущественно армянским населением, провозгласившего независимость от Азербайджана. Для нас право наций на самоопределение является основополагающим принципом. И мы отвергаем подход, согласно которому для реализации этого общепризнанного права нужно испрашивать разрешение.
– Но это может поставить под угрозу международный баланс, основанный на принципе территориальной целостности и безопасности существующих границ.
– Существуют ценности, которые не подлежат редактированию. Вспоминаю, как во времена распада СССР Европа безоговорочно поддержала право на самоопределение. Армения, Азербайджан, та же Украина стали независимыми в ходе именно этого процесса. Разве мы должны поддерживать реализацию этого права только в случае крупных территориальных формирований, таких, как СССР, а в отношении небольших территориальных формирований нет? Вспомним недавнее прошлое – независимость Косово. Нет никакой разницы с Нагорным Карабахом.
– Значит, разницы между Косово и Крымом нет?
– Не считаю себя вправе судить о случае с Крымом. Но очевидно, что имела место реализация права на самоопределение. В любом случае мы не видим противоречия между правом на самоопределение и принципом территориальной целостности. Это два основополагающих принципа Устава ООН.
– Однако Крым, воспользовавшись своим правом, нарушил территориальную целостность Украины…
– В течение минувших 40 лет число членов ООН почти вдвое увеличилось. Это объективный процесс, который исключает насилие. В случае с Армянским вопросом мы отвергаем насилие и дискриминацию, которую применяют в отношении народов, проживающих на протяжении тысячелетий на своей же земле. Следует приложить максимум усилий для предотвращения насилия. И, наконец, чего еще просят люди, если не возможности жить и созидать на своей земле, где они живут тысячелетиями? Если бы это было возможно, то необходимости в требовании отделиться не было бы.
– Каковы перспективы мирного урегулирования карабахского конфликта?
– Долгие переговоры привели к важным результатам, в частности, разработке рамок урегулирования, опирающегося на три принципа – неприменение силы или угрозы силой, территориальная целостность и самоопределение наций. Однако в свете недавнего развития событий решение проблемы нам еще кажется далеким.
– Вы имеете в виду угрозу президента Азербайджана Ильхама Алиева начать войну?
– Да, но не только это. Азербайджан, периодически нарушая режим перемирия, делает больше, нежели факт записи в Twitter.
– Какова роль Турции?
– Эту роль нельзя назвать положительной. Анкара защищает, содействует и выступает с позиций Азербайджана.
В дополнение к этому есть и вопрос Геноцида армян, 100-я годовщина которого исполняется в 2015 году и который Турция продолжает отрицать. Как Вы думаете, изменит ли Турция когда-нибудь эту свою позицию?
– Я оптимистично настроен в этом вопросе и считаю, что турецкое правительство однажды встанет лицом к лицу со своей историей и признает Геноцид армян. Поскольку из года в год в турецком обществе растет число тех, кому известно об этом преступлении и о том, что армяне не винят их в произошедшем. В Геноциде армян мы обвиняем тех, кто находился у власти в Турции в 1915 году, и ответственность за это была признана турецким судом. Тем не менее, я пригласил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана присутствовать в Армении на мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, хотя сомневаюсь, что он примет приглашение.
– Какую роль может сыграть Армения в разрешении кризиса на Ближнем Востоке, в частности в борьбе с движением «Исламское государство»?
– Последние события на Ближнем Востоке вызывают обеспокоенность международного сообщества, в частности США. В Сирии и Ираке существовали большие и жизнеспособные армянские общины, и их представители, будучи христианами, долгие годы в согласии жили с местными мусульманами. Теперь же мы становимся свидетелями постепенного уничтожения христианского культурного наследия в этом регионе. Информация о разрушениях армянских церквей и памятников освежают наши раны. Армения – небольшая страна, однако правительство республики всегда поддерживало усилия крупных коалиций, направленных на стабилизацию в регионе. Кроме того, наличие армянских общин на этих территориях делает нас более чувствительными. Вслед за Ираком и Афганистаном в конце октября планируется размещение армянского миротворческого контингента в Ливане в составе миротворческой миссии ООН под итальянским командованием.