Սերժ Սարգսյան. Հայաստանի անկախությունը սրբազան է ու անքննարկելի 09/21/2014   19:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 23-րդ տարեդարձի առթիվ այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հրավիրել է տոնական ընդունելություն:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության ղեկավարը ընդունելության ժամանակ շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առթիվ:
Ստորև ներկայացնում ենք Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը.
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Անկախության տոնի կապակցությամբ:
23 տարի առաջ՝ այս օրը բոլորս միասին ընտրություն կատարեցինք հօգուտ անկախ հայկական պետականության, հօգուտ քաղաքական ազատությունների և ժողովրդավարության:
Մենք բարձրաձայն հայտարարեցինք, որ պատրաստ ենք պատասխանատվություն ստանձնել մեր իսկ կողմից հռչակված արժեքներն ու նպատակները կյանքի կոչելու համար: Եվ մեր ժողովուրդը ոչ միայն խոսքով կամ քվեաթերթիկով, այլև գործով, ջանքով, իսկ երբ հարկ եղավ՝ նաև կյանքի գնով ապացուցեց, որ ինքը տերն է իր պատասխանատվության, տերն է իր հռչակած արժեքների և նպատակների:
Անկախության հռչակումով նոր դարաշրջան բացվեց ոչ միայն Հայաստանի, այլև հայության բոլոր հատվածների համար: Հայաստանի Հանրապետությունը կայացավ որպես պետություն, Արցախի հետ ուս ուսի հակառակորդին պարտադրեց արժանապատիվ զինադադար, բարձրացրեց երկրաշարժից ու պատերազմից խոնարհված իր գյուղերն ու քաղաքները, ոտքի կանգնեց սովի ու խավարի միջից՝ ուղղելով իր մեջքը:
Դժվար է հիշել մի ժամանակահատված, երբ մեր տարածաշրջանում չի եղել լարվածություն կամ բարդ քաղաքական իրավիճակ: Մենք ինչ-որ տեղ նույնիսկ ընտելացել ենք նման պայմաններում ապրելուն: Ցավոք, միշտ չէ, որ լարվածության թուլացումը մեզնից է կախված: Բայց մենք անում ենք մեզնից կախված հնարավոր ամեն ինչ՝ իրավիճակը մեղմելու և բնականոն հուն մտցնելու համար:
Մենք այսօր էլ շարունակում ենք կասեցնել տարածաշրջանի խաղաղությունը վտանգող ադրբեջանական սադրանքները: Դրանց մենք հակադրում ենք Հայաստանի քաղաքական բոլոր ուժերի, հասարակական բոլոր շերտերի, Հայաստանի և Արցախի, ինչպես նաև համայն հայության միասնական կեցվածքը:
Մենք դրան հակադրում ենք մեր բանակի մարտունակությունը, մեր զինվորների փայլուն ծառայությունը սահմանագծում: Փա՛ռք մեր տղաներին, ովքեր թշնամու սանձարձակ սադրանքները կանխեցին, կանխեցին անգամ սեփական կյանքի գնով: Փա՛ռք մեր հերոսներին:
Ու թող ոչ ոք հույս չդնի մեր միասնականության հնարավոր խարխլման վրա ու մութ անկյունում նենգ դավեր հյուսի: Թող ոչ ոք սեփական արժեհամակարգով չչափի մեր իրականությունը և քաղաքական ազատ մրցակցությունն ու բանավեճը շփոթի միասնականության կորստի հետ: Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, և եթե դժվարանում են հասկանալ թե դա ինչ է, ապա դա ամենևին էլ մեր խնդիրը չէ: Մեր արժեքներն այլ են. ժողովրդավարություն, քաղաքական ազատություններ, խաղաղություն և մարդասիրություն, նաև հարգանք բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում և՝ ադրբեջանցի ժողովրդի հանդեպ:
Մենք շարունակում ենք առաջ գնալ մարդու ազատությունների երաշխավորման, քաղաքացիական հասարակության ուժեղացման, իշխանության հետևողական բալանսավորման և իրավունքի գերակայության ապահովման ուղղությամբ: Մենք ձևավորում ենք որակապես նոր հասարակություն: Մենք դա չենք անում, որպեսզի օտարները գան և մեզ բարձր կամ ցածր գնահատական տան: Մենք դա անում ենք, քանզի համոզված ենք, որ Հայաստանի զարգացման ճանապարհը ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհն է: Մեր աշխարհայացքի հիմքում մարդն է, նրա շահերը, իրավունքները և բարեկեցությունը:
Տեսանելի ապագայում մենք պատրաստվում ենք դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: Նման որոշումը, ինչպես ես արդեն նշել եմ, պայմանավորված է տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք բացվում են Հայաստանի առջև, ինչու չէ՝ նաև մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգության համակարգի հետ: Պիտի անկեղծ լինենք: Մեզնից ոչ ոք մարգարե չէ, և մենք չգիտենք, թե ինչ արդյունքներ կունենանք տասը կամ քսան տարի հետո, բայց հստակ է մի բան. լավ աշխատելու դեպքում մենք կարող ենք լուրջ տնտեսական օգուտներ ակնկալել: Տնտեսական աճ մենք այսօր էլ ունենք: Այլ հարց է, որ եղած տեմպը մեզ չի բավարարում: Մեր ապրանքների առջև բացվելու է մի հսկայական շուկա, որտեղ ամրապնդվելն արդեն կախված կլինի աշխատելու մեր հմտությունից:
Այս առթիվ ես ուզում եմ նաև պատասխանել մեր որոշ ընդդիմախոսների, ովքեր փորձում են մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը ներկայացնել իբրև Հայաստանի քաղաքական անկախության կորուստ: Ասեմ, որ նման շահարկումներ անկախության բոլոր՝ 23 տարիների ընթացքում էլ եղել է: Այսօր՝ Հայաստանի Անկախության օրը, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը որևէ կերպ չի սպառնում Հայաստանի քաղաքական անկախությանը: Նման պնդումներն անհիմն են: Աշխարհի երեսին չկա ինտեգրացիոն որևէ գործընթաց, որը չենթադրի քայլերի համաձայնեցում: Սա ավելի քան բնական երևույթ է:
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի անկախությանը, ապա այն սրբազան է ու անքննարկելի: Եվ մենք շարունակելու ենք մեր բաց ու շահագրգիռ համագործակցությունը մեր բոլոր գործընկերների հետ՝ Եվրասիական միության և նրա անդամ պետությունների, Եվրամիության և նրա անդամ պետությունների, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, հարևան Վրաստանի ու Իրանի, մեր բարեկամ մյուս բոլոր երկրների հետ: Հայաստանը կա և այսուհետ ևս լինելու է պետությունների միջազգային ընտանիքի ակտիվ ու պատասխանատու անդամը:
Մեր ժողովուրդը շատ թանկ գին է վճարել իր ազատության և անկախ պետականության համար: Մենք իբրև ազգ և պետություն շարունակում ենք մեր հազարամյա երթը՝ ոչ մի րոպե չմոռանալով այդ մասին: Շարունակում ենք այնպես, ինչպես ինքներս ենք ճիշտ համարում: Մեր ընտրությունը աշխարհում հարգում են բոլորը, բացառությամբ մեկ պետության, որը չի հարգում նույնիսկ իր սեփական քաղաքացիների կարծիքը: Մենք բաց ենք ազատ ու փոխշահավետ աշխատելու բոլոր երկրների հետ, և սա մեր անցած ու դեռ անցնելիք ճանապարհի անքակտելի բաղադրիչն է:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ: Հայաստանի Հանրապետությունն այն ամուր հիմքն է, որի վրա բարձրանում և մարմին է առնում ողջ հայության դարավոր երազանքը:
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»:
12:50 21/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՏարոն Մարգարյան. Այսօր մեր երկիրն արդեն իր հաստատուն տեղն է զբաղեցնում աշխարհի կայուն զարգացող երկրների շարքում
11:53 21/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱստված օրհնի մեր Հայրենիքը, ամրացնի մեր պետականությունը. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս

Президент Армении Серж Саргсян поздравил соотечественников с Днем независимости 09/21/2014   21:30  |  Актуальная тема
Президент Серж Саргсян по случаю 23-й годовщины независимости Республики Армения сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна созвал праздничный прием, на котором выступил с поздравительным посланием.
Полный текст обращения приводит пресс-служба главы государства:
“Ваше Святейшество!
Многоуважаемый Президент Нагорно-Карабахской Республики!
Поздравляю всех нас с Праздником независимости.
23 года назад в этот день мы все вместе сделали выбор в пользу независимой армянской государственности, в пользу политических свобод и демократии.
Мы во весь голос заявили, что готовы принять ответственность за воплощение в жизнь нами же провозглашенных ценностей и целей. И наш народ не только словом или бюллетенем для голосования, но и делом, а когда было нужно – и ценой жизни доказал, что он является хозяином своей ответственности, хозяином провозглашенных им ценностей и целей.
Провозглашением независимости открылась новая эпоха не только для Армении, но и для всех частей армянства. Республика Армения состоялась как государство, плечом к плечу с Арцахом принудила противника к достойному перемирию, подняла разрушенные землетрясением и войной свои села и города, поставила на ноги из голода и тьмы, выпрямив свою спину.
Трудно вспомнить период, когда в нашем регионе не было напряженности или сложной политической ситуации. Мы где-то даже привыкли жить в таких условиях. К сожалению, не всегда ослабление напряженности зависит от нас. Но мы делаем все от нас зависящее, чтобы смягчить ситуацию и ввести ее в нормальное русло.
Мы и сегодня продолжаем пресекать азербайджанские провокации, подвергающие опасности мир в регионе. Им мы противопоставляем единство всех политических сил, всех общественных слоев Армении и Арцаха, а также всего армянства.
Мы противопоставляем этому боеспособность нашей армии, блестящую службу наших солдат на границе. Слава нашим парням, которые пресекли провокации врага, пресекли даже ценой собственной жизни! Слава нашим героям!
И пусть никто не надеется на возможное ослабление нашего единства и не плетет коварные заговоры в темном углу. Пусть никто не измеряет своей системой ценностей нашу реальность и свободную политическую конкуренцию и не путает дискуссию с потерей единства. Армения – демократическая страна, и если затрудняются понять, что это такое, то это отнюдь не наша проблема. У нас другие ценности: демократия, политические свободы, мир и гуманность, а также уважение ко всем народам, в том числе и к азербайджанскому народу.
Мы продолжаем идти вперед в направлении гарантирования свобод человека, усиления гражданского общества, последовательной балансировки власти и обеспечения верховенства закона. Мы формируем качественно новое общество. Мы это делаем не для того, чтобы посторонние приходили и давали нам высокую или низкую оценку. Мы это делаем, поскольку убеждены, что путь развития Армении – это путь укрепления демократии. В основе нашего мировоззрения – человек, его интересы, права и благополучие.
В обозримом будущем мы готовимся стать членом Евразийского экономического союза. Такое решение, как я уже отмечал, обусловлено новыми возможностями экономического развития, которые открываются перед Арменией, почему нет, также с имеющейся в нашем регионе системой безопасности. Мы должны быть искренними. Никто из нас не пророк, и мы не знаем, какие результаты у нас будут через десять или двадцать лет, но ясно одно: при хорошей работе мы можем ожидать серьезной экономической пользы. Экономический рост у нас есть и сегодня. Другой вопрос, что имеющийся темп нас не устраивает. Перед нашими товарами откроется гигантский рынок, где мы сможем закрепиться уже в зависимости от наших навыков работы.
В связи с этим я также хочу ответить некоторым нашим оппонентам, которые пытаются членство в Евразийском экономическом союзе представить как потерю Арменией политической независимости. Скажу, что подобные спекуляции были в течение всех 23-х лет независимости. Сегодня, в День Независимости Армении, я со всей ответственностью заявляю, что наше членство в Евразийском экономическом союзе никак не угрожает политической независимости Армении. Подобные утверждения беспочвенны. В мире нет какого-либо интеграционного процесса, который не предполагал бы согласования шагов. Это более чем естественное явление.
А что касается независимости Армении, то она священна и не подлежит обсуждению. И мы продолжим наше открытое и заинтересованное сотрудничество со всеми нашими партнерами – с Евразийским союзом и его государствами-членами, Евросоюзом и его государствами-членами, США, Китаем, соседними Грузией и Ираном, со всеми другими дружественными нам странами. Армения есть и впредь будет активным и ответственным членом международной семьи государств.
Наш народ заплатил очень дорого за свою свободу и независимую государственность. Мы как нация и государство продолжаем наш тысячелетний путь, ни минуты не забывая об этом. Продолжаем так, как сами считаем правильным. Наш выбор в мире уважают все, за исключением одного государства, которое не уважает даже мнение собственных граждан. Мы открыты для свободной и взаимовыгодной работы со всеми странами, и это неотъемлемый компонент пройденного нами и еще предстоящего пути.
Еще раз поздравляю всех нас с этим большим праздником. Республика Армения является тем прочным фундаментом, на котором возвышается и обретает плоть вековая мечта всего армянства.