Սերժ Սարգսյան. Հայկական բանակը երբեք չի ընկրկի և անառիկ կպահի հայոց երկու պետությունների սահմանները 09/20/2014 17:00 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքն այսուհետ ևս միասնաբար պետք է պայքարեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու համար: Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքէջից, Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի փակման արարողությանն իր ելույթում այսօր հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի արդարացի լուծումը բոլորիս նպատակն է»,- ասել է երկրի ղեկավարը՝ վերահաստատելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական-դիվանագիտական հարթության մեջ՝ բանակցային ճանապարհով:
«Այժմ անհրաժեշտ է բոլոր ճակատներում պատշաճ կերպով ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման օրինական պահանջը, նրան պարտադրված գոյամարտը, Արցախի ժողովրդի խիզախությունն ու տոկունությունը, անկախ և արժանապատիվ ապրելու կամքն ու բնական իրավունքը», - նշել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն ընդգծել է. «Պատերազմը դեռ չի ավարտվել, այն պսակվել է մեր հաղթանակն արձանագրած զինադադարով: Եվ այսօր հայկական սահմանները պաշտպանված են մեր անպարտ ու մարտունակ բանակի շնորհիվ: Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր հայ հպարտ է, որ ունենք այսպիսի բանակ, որը վայելում է մեր ողջ ազգի վստահությունն ու սերը և կազմակերպվածության օրինակ է ծառայում բոլորիս: Հայկական բանակն իր քաջ զինվորներով ու սպաներով կկանխի ցանկացած ոտնձգություն, երբեք չի ընկրկի և իր մարտական պատրաստվածությամբ, ազգային ոգով ու հայրենասիրությամբ անառիկ կպահի հայոց երկու պետությունների սահմանները»:

Серж Саргсян: Армения, Арцах и Диаспора должны и впредь сообща бороться за признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение 09/20/2014   18:05  |  Актуальная тема
Армения, Арцах и Диаспора и впредь должны сообща бороться за признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение, за полноправное членство НКР в международном сообществе. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на церемонии закрытия Пятого всеармянского форумеа “Армения - Диаспора”, передает пресс-служба главы армянского государства.
“Справедливое решение нагорно-карабахской проблемы является нашей общей целью”, -сказал президент, в очередной раз подтвердив, что урегулирование карабахского конфликта возможно лишь в политико-дипломатической плоскости - путем переговоров.
Следует надлежащим образом представить на всех фронтах законное требование международного признания права народа Нагорного Карабаха на самоопределение, навязанную ему войну, мужество и несокрушимость Арцахского народа, его волю и естественное право на независимую и достойную жизнь.
Президент также отметил:”Война еще не закончилась, она увенчалась соглашением о перемирии, зафиксировавшим нашу победу. Сегодня армянские границы защищены благодаря нашей непобедимой и боеспособной армией. Мне представляется, что каждый армянин горд тем, что у нас есть такая армия, которая пользуется доверием и любовью всей нации и служит всем примером организованности. Армянская армия благодаря своим храбрым солдатам и офицерам сможет пресечь любые посягательства и сохранить границы двух государств неприступными.