ՀՀ Նախագահ. Չեմ կարող հիացմունքի խոսքեր չարտահայտել Մեծ Բրիտանիայի կառավարության և ժողովրդի հասցեին 09/19/2014 19:39 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պաշտոնական այցով Սուրբ Աթոռում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ շփման ընթացքում պատասխանել է նաև Շոտլանդիայի հանրաքվեին վերաբերող հարցին:
Այդ առիթով Նախագահը, մասնավորապես, ասել է.
«Երեկ մենք ականատես եղանք Շոտլանդիայում տեղի ունեցած հանրաքվեին, որի միջոցով ևս մեկ ազգ ազատ կամարտահայտությամբ որոշեց սեփական ճակատագիրը տնօրինելու հարցը: Հանրաքվեի արդյունքներն արդեն պարզ են, և շոտլանդացի ժողովրդի հավաքական որոշումն արժանի է հարգանքի: Անկախ հանրաքվեի արդյունքներից, այստեղ գլխավորն այն է, որ շոտլանդացի ժողովրդին հնարավորություն ընձեռնվեց իրացնելու իր անօտարելի՝ ինքնորոշման իրավունքը:
Չեմ կարող հիացմունքի խոսքեր չարտահայտել Մեծ Բրիտանիայի կառավարության և ժողովրդի հասցեին, որոնք խնդրի կարգավորման համար ընտրեցին քաղաքակիրթ պետությանը վայել ժողովրդավարական մեթոդներ, թեև, ակնհայտ էր, թե որքան դժվար էր այդ անելը:
Միաժամանակ, միջազգային հանրության տեսակետից այստեղ կարևոր է երևույթն ինքին. խաղաղ ձևով որոշվեց մի ողջ ժողովրդի հետագա կարգավիճակը և այդ ժողովուրդն ազատ բանավեճի միջոցով որոշեց իր հետագա ճակատագիրը:
90-ականների սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն էլ փորձեց խաղաղ ճանապարհով՝ հանրաքվեի միջոցով, որոշել իր ապագան: Սակայն, Ադրբեջանի իշխանությունները նրանց պատասխանեցին Բաքվի և Սումգայիթի կոտորածներով, զանգվածային տեղահանություններով և ի վերջո՝ պատերազմով: Ակնհայտ է, որ աստիճանաբար հանրաքվեն դառնում է արդի էթնիկ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորագույն իրավական գործիքներից: Եվ պատահական չէ, որ 20 տարի անց ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկած կարգավորման հիմնասյունը ևս՝ հանրաքվեի միջոցով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու նրա իրավունքն է:
Շոտլանդիայի հանրաքվեն միջազգային հանրության համար մեծ խորհուրդ պարունակող հանրաքվե էր, և շատ լավ օրինակ, թե ինչպես է հնարավոր լուծում տալ այնպիսի կարևորագույն հարցի, ինչպիսին դրված էր երեկվա հանրաքվեի հարցաթերթիկում»:

Серж Саргсян: Референдум становится одним из важнейших правовых инструментов мирного урегулирования этнических конфликтов 09/20/2014   09:23  |  Актуальная тема
Находящийся с официальным визитом в Ватикане президент Армении Серж Саргсян в ходе общения с представителями СМИ ответил также на вопрос о состоявшемся в Шотландии 18 сентября референдуме o независимости. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян, в частности, отметил:
“Вчера мы стали свидетелями прошедшего в Шотландии референдума, посредством которого в очередной раз решался вопрос определения своей судьбы путем свободного волеизъявления. Результаты референдума уже известны, и коллективное решение шотландского народа заслуживает уважения. Вне зависимости от итогов плебисцита, здесь главное то, что шотландскому народу была предоставлена возможность реализовать свое неотъемлемое право на самоопределение.
Не могу не выразить слова восхищения в адрес правительства и народа Великобритании, которые избрали для решения проблемы достойные цивилизованного государства методы, хотя и было очевидно, насколько сложно это было сделать.
В то же самое время, с точки зрения международного сообщества, здесь важно само по себе явление: мирным путем был решен дальнейший статус целого народа, и этот народ посредством свободной дискуссии определил свою дальнейшую судьбу.
В начале 90-х годов народ Нагорного Карабаха также попытался мирным путем, посредством референдума, определить свое будущее. Однако власти Азербайджана ответили ему погромами в Баку и Сумгаите, массовыми депортациями и в конце концов войной. Очевидно, что референдум постепенно становится одним из важнейших правовых инструментов мирного урегулирования современных этнических конфликтов. И не случайно, что спустя 20 лет основой предложенного Минской группой ОБСЕ урегулирования карабахского конфликта также стало право народа распоряжаться собственной судьбой путем референдума.
Референдум в Шотландии несет в себе большой смысл для международного сообщества и является очень хорошим примером того, как именно можно решить такой важнейший вопрос, который был включен в бюллетень для голосования на прошедшем вчера референдуме”.