ԲՀԿ-ական Ռուստամ Գասպարյանի որդին կմնա կալանքի տակ 09/18/2014 17:10 | Քրեական խրոնիկոն
Երևան քաղաքի Արաբկիր եւ Քանաքեռ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանն այսօր վերահաստատել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ, «Սև հովազ» ջոկատի նախկին հրամանատար Ռուստամ Գասպարյանի որդու` Ռոմա Գասպարյանի նկատմամբ կալանքի որոշումը:
Այսպիսով, փաստորեն, մարդու առևանգման համար մեղադրվող Ռոմա Գասպարյանը կշարունակի մնալ ազատազրկված: Նա այժմ գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Հիշեցնենք, պատգամավորի որդին սեպտեմբերի 17-ին ձերբակալվել էր 2014թ. հունիսի 30-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այն է` մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ մարդուն առևանգելը: 2014թ. հուլիսի 7-ին դատարանի կողմից Ռոմա Գասպարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
Ի դեպ, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ռուստամ Գասպարյանը հայտարարել է, որ իր որդու նկատմամբ մեղադրանքը «սարքված» է և որ նրա նկատմամբ գործը հարուցվել է ոմն համասեռամոլի բողոքի հիման վրա, ում իր որդին ծեծել է:
Ինչպես երեկ արդեն հայտնել էինք, մեր ունեցած տեղեկություններով՝ հունիսի 30-ի երեկոյան Ռոմա Գասպարյանն ընկերոջ հետ գնացել են Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում գտնվող «Ղ-Տելեկոմ» ընկերության գրասենյակի մոտ, որտեղ մեքենայի մեջ են նստեցրել ընկերության աշխատակիցներից մեկին, ով, ըստ իրենց, համասեռամոլ է, և տարել Արմավիրի մարզի Ջանֆիդա գյուղ:
Հասնելով Ջանֆիդա` նրան դուրս են բերել ավտոմեքնայից, երկուսով ծեծի ենթարկել, որից հետո նորից նստեցրել ավտոմեքենան ու հասցնելով Արմավիր` բաց թողել:

Обвиняемый в похищении человека сын депутата от фракции “Процветающая Армения” останется под стражей 09/18/2014   18:19  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун сегодня подтвердил решение о применении в отношении сына члена парламентской фракции “Процветающая Армения”, бывшего командира отряда “Черная пантера” Рустама Гаспаряна – Ромы Гаспаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Таким образом, обвиняемый в похищении человека Рома Гаспарян останется под стражей. В данный момент он находится в УИУ “Нубарашен”.
Напомним, что сын депутата был арестован 17 сентября в рамках дела, возбужденного 30 июня 2014 года.
Ему предъявлено обвинение в совершении деяния, предусмотренного п. 1 ч. 2 ст. 131 УК Армении (“похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору”). 7 июля 2014 года суд в Ереване избрал в отношении Ромы Гаспаряна меру пресечения в виде заключения под стражу.
Отметим, что депутат от ППА Рустам Гаспарян заявил, что дело против его сына “сфабриковано” и что дело возбуждено на основании жалобы некого гомосексуалиста, которого избил его сын.
Как уже ранее сообщало ИА “Фактинфо”,согласно имеющейся информации, 30 июня вечером Рома Гаспарян вместе с другом подъехал к расположенному в столичном административном районе Малатия -Себастия офису “К-Телеком”, где усадил в свою машину сотрудника компании, который, по их словам, является представителем нетрадиционной ориентации, и увез его в село Джанфида Армавирской области.
Доехав до села, они выволокли парня из автомобиля, вдвоем избили его, после чего снова усадили в машину и довезли его до Армавира и отпустили.