Կարեն Պետրոսյանին Ադրբեջանում խոշտանգելու փաստով իրավապաշտպանները դիմել են միջազգային կառույցներին 09/18/2014 15:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի՝ Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու եւ հետագայում Ադրբեջանական զինվորական ծառայողների կողմից խոշտանգման, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվելու եւ նրա մահվան դեպքի կապակցությամբ 2014թ. սեպտեմբրի 15-ին իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ Ավետիք Իշխանյանը, Լարիսա Ալավերդյանը եւ Արթուր Սաքունցը դիմել են Եվրոպայի խորհրդի՝ Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտե և ՄԱԿ-ի՝ Խոշտանգումների դեմ կոմիտե ու Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտե:
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեից, իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները նշված միջազգային կազմակերպություններին խնդրել են ձեռնարկել իրենց կարգավիճակից բխող բոլոր հնարավոր միջոցները, որոնք կնպաստեն Կարեն Պետրոսյանի խոշտանգման, ակնհայտ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև՝ վերջինիս մահվան հանգամանքների պատշաճ քննության իրականացմանը:
Դիմումատուները միջազգային կազմակերպություններին կոչ են անում հետևողականություն դրսևորել` գործի անաչառ և լիարժեք ուսումնասիրություն իրականացնելու հարցում:
Դիմումում բերվել են ինչպես այդ կազմակերպությունների, այնպես էլ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունից բխող գործողություններ ձեռնարկելու անհրաժեշտ հիմնավորումները:

Правозащитники призывают международные структуры провести надлежащее расследование обстоятельств гибели в азербайджанском плену гражданина Армении К.Петросяна 09/18/2014   16:49  |  Актуальная тема
Руководители правозащитных общественных организаций Аветик Ишханян, Лариса Алавердян, Артур Сакунц обратились в Европейский комитет СЕ по предотвращению пыток и комитет ООН против пыток и подкомитет ООН по предупреждению пыток в связи с гибелью в азербайджанском плену жителя села Чинари Тавушской области Армении Карена Петросяна.
Как сообщают в армянском представительстве Хельсинкской ассамблеи, представители правозащитных организаций обратились к вышеупомянутым международным структурам с просьбой провести надлежащее расследование фактов учинения азербайджанскими военнослужащими пыток над Кареном Петросяном и бесчеловечного обращения с ним, а также обстоятельств его смерти.
Заявители призывают международные организации проявить последовательность в вопросе проведения беспристрастного и полноценного расследования дела.
В заявлении приведены обоснования, необходимые для осуществления действий, вытекающих из полномочий Европейского суда по правам человека.