ՀՅԴ-ն առանձնացավ. Համատեղ հանրահավաքը կհրավիրվի եռյակի կողմից 09/17/2014 13:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 10-ին` ժամը 18:00-ին, Ազատության հրապարակում կհրավիրվի քառյակի մաս կազմող երեք քաղաքական ուժերի` «ԲՀԿ»-ի, «ՀԱԿ»-ի եւ «Ժառանգության» միասնական հանրահավաքը:
ՀՅԴ-ն չի մասնակցի այն հիմնավորմամբ, որ էական տարաձայնություններ կան Սահամանադրական փոփոխությունների հետ հարցում: Այդ մասին քիչ առաջ հայտնել «ԲՀԿ» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը` ներկայացնելով ԱԺ ոչ իշխանական 4 խմբակցությունների հանդիպման այսօրվա արդյունքները:
Նա խորհուրդ տվեց «որեւէ ինտրիգ» չփնտրել ՀՅԴ-ի` հանրահավաքին չմասնակցելու հարցում` ընդգծելով, որ, բնականաբար, հանրահավաքում չէր շրջանցվելու սահմանադրական բարեփոխումների հարցը:
Հանրահավաքում կամփոփվեն քառյակի կողմից իշխանություններին ներկայացված 12 կետերից բաղկացած պահանջների կատարման արդյունքները:
Միաժամանակ քննարկվել է Երեւանում նախատեսված հանրահավաքին ընդառաջ միասնական մարզային այցելությունների հարցը: Ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր` մարզային այցելությունների ժամանակացույցը ձեւավորվելու նպատակով:
Թեև ՀՅԴ-ն չի մասնակցում հանրահավաքին, այդուհանդերձ Ն.Զոհրաբյանը նշեց, որ 4 ուժերի համագործակցությունը շարունակվելու է: Մասնավորապես` միասնաբար դիմելու են Սահմանադրական դատարան եւ ամփոփելու 12 պահանջների կատարման արդյունքները:

Парламентская фракция АРФ“Дашнакцутюн” отказалась от участия в предстоящем 10 октября митинге 09/17/2014   15:01  |  Лента новостей
10 октября, в 18.00 на площади Свободы в Ереване состоится совместный митинг трех политических сил (ППА, АНК и “Наследие”), входящих в четверку непровластных фракций парламента Армении.
АРФ “Дашнакцутюн” не будет участвовать в митинге, сославшись на существенные разногласия в вопросе конституционных реформ. Об этом немногим ранее сообщила секретарь парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, представляя сегодняшние результаты встречи непровластной “четверки”.
Она посоветовала не искать “интриги” в неучастии АРФД в митинге.
На митинге будут подведены итоги выполнения состоящих из 12 пунктов требований к властям.
На встрече обсуждался также вопрос проведения совместных визитов в области. Создана рабочая группа для формирования графика областных визитов.
Хотя АРФД не участвует в митинге, тем не менее Н. Зограбян отметила,что 4 фракции НС РА продолжат сотрудничество. В частности, они намерены вместе обратиться в Конституционный суд и подвести итоги выполнения 12 требований.