Եռյակը չի ընդառաջել համատեղ հանրահավաքը հետաձգելու՝ ՀՅԴ-ի առաջարկին 09/17/2014   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՅԴ-ն առաջարկել է համատեղ հանրահավաքը հրավիրել հոկտեմբերի 15-ից հետո, քանի որ, ըստ նախնական տեղեկությունների, Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը հրապարակվելու է հոկտեմբերի 15-ին:
Այս մասին լրագրողներին հայտնել է «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը` հավելելով, որ հայեցակարգի հրապարակումից հետո պարզ կդառնա, թե արդյոք ընդունվե՞լ է ՀՅԴ-ի առաջարկությունների փաթեթը, ինչով էլ կորոշվեր հանրահավաքին Դաշնակցության միանալ-չմիանալու հարցը:
Սակայն մյուս քաղաքական ուժերը որոշել են չսպասել եւ հանրահավաքն անցկացնել հոկտեմբերի 10-ին:
Ա.Ռուստամյանն ընդգծեց նաեւ, որ քառյակի մեջ լինել-չլինելու հարցը պայմանավորված չի լինելու սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ դիրքորոշումներում առկա տարաձայնություններով, հատկապես, որ առջեւում պետք է ամփոփվի նաեւ իշխանությունների ներկայացրած պահանջների կատարման ընթացքը:
Նա նշեց, որ թեեւ իրենք չեն մասնակցելու, սակայն մյուս երեք քաղաքական ուժերը նախատեսված հանրահավաքում կներկայացնեն իրենց բոլորի դիրքորոշումը 12 կետերի վերաբերյալ:
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ ՀՅԴ-ն դեռեւս չի ներկայացրել Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ իրենց առաջարկությունների փաթեթը:

“Тройка” непровластных фракций парламента Армении отклонила предложение АРФД об отсрочке предстоящего митинга 09/17/2014   15:55  |  Лента новостей
Фракция НС Армении АРФ “Дашнакцутюн” предложила созвать митинг после 15 октября, поскольку, по предварительным сведениям, Концепцию по реформированию Конституции планируется обнародовать 15 октября.
Об этом на встрече с журналистами сообщил руководитель парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян, добавив, что только после этого станет ясно, был ли принят пакет предложений АРФД, от чего собственно зависело участие “Дашнакцутюн” в митинге.
Однако другие политические силы решили не ждать и провести митинг 10 октября.
А. Рустамян подчеркнул, что вопрос их дальнейшего пребывания в составе “четверки” не будет обусловлен разногласиями в позициях по конституционным реформам, тем более, что в ближайшее время предстоит подвести итоги выполнения требований, предъявленных к властям.
Он отметил, что они не примут участия, однако ”тройка” непровластных политических сил парламента Армении представит на митинге свою позицию относительно 12 пунктов.
Он также проинформировал, что АРФД пока еще не представил свой пакет предложений относительно конституционных реформ.