Արտգործնախարարն ընդունել է Լեհաստանի փոխարտգործնախարարին 09/16/2014   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 16–ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Լեհաստանի փոխարտգործնախարար Թոմաշ Օրլովսկուն, ով Երևան է ժամանել` արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայ-լեհական հարաբերությունները և նշեց, որ այս համատեքստում կարևոր էին 2011թ. Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու պաշտոնական այցը Հայաստան և 2013թ. Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Լեհաստան, որոնք նոր խթան հանդիսացան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` փոխնախարար Օրլովսկին նշեց, որ նոր պաշտոնում նշանակվելուց հետո սա իր առաջին արտերկրյա այցելությունն է, ընդգծեց, որ Լեհաստանը Հայաստանին դիտարկում է որպես կարևոր գործընկեր և ցանկանում է առավել խորացնել և ամրապնդել բազմաբովանդակ համագործակցությունը։
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, միջազգային կառույցներում համագործակցության սերտացումը, առևտրատնտեսական կապերի խորացումը, կրթության և մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը:
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունների, «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող համագործակցության վերաբերյալ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը:

Глава МИД Армении высоко оценивает уровень армяно-польских отношений 09/16/2014   15:35  |  Лента новостей
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян сегодня, 16 сентября, принял заместителя министра иностранных дел Польши Томаша Орловского, прибывшего в Ереван с целью проведения консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Э.Налбандян высоко оценил уровень армяно-польских отношений, отметив, что в этом контексте важны визиты президента Польши в Армению в 2011 г., и президента Армении в Польшу в 2013г, которые послужили новым стимулом для развития и расширения двусторонних отношений.
Поблагодарив за прием, Орловский отметил, что с момента его назначения на этот пост замглавы МИД Польши – это его первый визит за рубеж, и подчеркнул, что Польша рассматривает Армению как важного партнера, и желает еще более расширить и укрепить сотрудничество.
В ходе беседы была отмечена важность расширения договорно-правового поля, развития сотрудничества в международных структурах, углубления торгово-экономических связей и взаимодействия в сфере образования и культуры.
Стороны обменялись мнениями относительно сотрудничества Армения-ЕС в рамках программы “Восточное партнерство”.
По просьбе гостя, Э.Налбандян представил прилагаемые Арменией и МГ ОБСЕ усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта.