Արա Ղազարյանը՝ Կարեն Պետրոսյանի դիակը վերադարձնելու հարցով ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումի մասին. ՄԻԵԴ-ը կոմունիկացրել է հայկական կողմի միջնորդությունը. «Չորրոդ Իշխանություն» 09/16/2014 09:01 | Մամուլ
«Չորրոդ Իշխանություն»-ը գրում է, որ Ադրբեջանում մահացած Կարեն Պետրոսյանի հարազատների շահերի ներկայացուցիչ իրավապաշտպանները միջնորդություն են ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ խնդրելով արագացնել Կարեն Պետրոսյանի դին Ադրբեջանից Հայաստան ուղարկելը:
Իրավաբան Արա Ղազարյանը, խոսելով ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումի մասին, նշել է, որ սա բուն դիմումը չէ, այլ միջնորդություն, որի բավարարվելու դեպքում արդեն կարելի է հիմնական դիմումը պատրաստել:
«Մենք խնդրում ենք, որ Եվրոդատարանը միջնորդի ադրբեջանական կողմին Պետրոսյանի դիակը նրա ընտանիքին ուղարկելն արագացնելու հարցով, քանի որ դա ընտանիքի անդամի իրավունքի խախտում է: Բացի դա, դիակն ուղարկելը ձգձգելը կարող է հանգեցնել նրան, որ նրա մահվան պատճառը հայտնաբերելու հնարավորությունը վերանա: Ի պատիվ ՄԻԵԴ-ի՝ դատարանը կոմունիկացրել է հայկական կողմի միջնորդությունը»,- ասել է Ա.Ղազարյանը:
Ըստ միջազգային մարդասիրական իրավունքի՝ գերության մեջ մահացածների աճյունները պետք է հայրենիք վերադարձվեն առանց որևէ նախապայմանի:

“ЧИ”: Ара Казарян о поданном в ЕСПЧ заявлении по поводу затягивания Азербайджаном процесса передачи тела Карена Петросяна 09/16/2014   10:19  |  Пресса
Правозащитники, представляющие интересы погибшего в азербайджанском плену Карена Петросяна, подали ходатайство в ЕСПЧ с просьбой ускорить процесс отправки из Азербайджана тела Петросяна. Об этом пишет газета “Чоррорд Ишханутюн”.
Юрист Ара Казарян, говоря о поданной в ЕСПЧ жалобе, отметил, что это не сама жалоба, а ходатайство, в случае удовлетворения которого можно подготовить основную жалобу.
“Мы обратились с ходатайством в Евросуд с просьбой содействовать ускорению процесса передачи тела, поскольку это нарушение права членов семьи покойного. Кроме того, затягивание процесса передачи тела может свести на нет возможность установления причин его гибели. В честь ЕСПЧ суд коммуницировал ходатайство армянской стороны”, - заявил А. Казарян.
Согласно международному гуманитарному праву, останки погибших в плену должны быть репатриированы без каких-либо предусловий.