Քասախում ավագանու անդամի արտահերթ ընտրություններին կհետևեն 30 տեղական դիտորդներ 09/15/2014   13:19  |  Ընտրական իրավունք
Սեպտեմբերի 21-ին Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքում անցկացվելիք   ավագանու անդամի արտահերթ ընտրությանը ավագանու 11 տեղերի համար պայքարում է 20 ինքնաառաջադրված թեկնածու:
Թեկնածուներից 4-ը ՀՀԿ, 4-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան», մեկը՝ «Ժողովրդավարական ուղի» կուսակցությունների անդամներ են, իսկ 11-ը՝ անկուսակցականներ:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայք-էջի՝ ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով հավատարմագրվել են տեղական 3 հասարակական կազմակերպությունների 30 ներկայացուցիչներ: «Բռուցք», «Համաչափ զարգացում համայնքային զարգացման» և «Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիա» ՀԿ-ները կունենան 10-ական դիտորդներ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 31-ի նիստում ընդունել է Կոտայքի մարզի Քասախ գյուղական համայնքի ավագանու անդամների արտահերթ ընտրություն նշանակելու, անցկացնելու, ընտրության նախապատրաստման ու անցկացման ծախսերը ֆինանսավորելու և կառավարության՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 19-ի որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին որոշում:
4 200 ընտրող ունեցող համայնքը կընտրի 11 անդամից բաղկացած նոր ավագանի:
ՀՀ կառավարության որոշման ընդունումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2013 թվականի սեպտեմբերի 14-ից ի վեր Քասախի ավագանու նիստեր չեն կայացել՝ 2012 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ընտրված ավագանու անդամների կողմից նիստի իրավազորությունը չապահովվելու պատճառով:
«Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ քանի որ ավագանու անդամների կողմից ավագանու նիստի իրավազորությունը չապահովվելու պատճառով վեց ամիս անընդմեջ ավագանու նիստեր չեն կայացել, առաջացել է  համայնքի ավագանու լիազորությունների դադարեցման հիմք:

30 местных наблюдателей проследят за внеочередными выборами в Совет старейшин в армянском Касахе 09/15/2014 15:05 | Избирательное право
20 самовыдвиженцев: 4 кандидата от Республиканской партии Армении(РПА) 4 – от “Процветающей Армении”(ППА), один - от партии“Демократический путь, еще 11 кандидатов – беспартийные. ” Внеочередные выборы членов Совета старейшин Касаха пройдут 21 сентября с.г..
Согласно информации, опубликованной на сайте Центральной избирательной комиссии, для осуществления наблюдательской миссии аккредитованы 30 представителей из трех местных общественных организаций.
Как уже ранее информировало ИА “Фактинфо”, Правительство на заседании от 31 июля приняло решение о назначении и проведении внеочередных выборов членов Совета старейшин сельской общины Касах.
Община, насчитывающая 4200 избирателей, выберет состоящий из 11 членов новый Совет старейшин. Решение Правительства обусловлено тем, что с 14 сентября 2014 г. в общине Касах не проводились заседания Совета Старейшин ввиду необеспечения членами избранного 23 сентября 2012г. Совета старейшин правомочности заседаний. Вышеизложенное послужило основанием для прекращения полномочий Совета старейшин общины.