Ադրբեջանը Մամիկոն Խոջոյանի նկատմամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5 հոդված է խախտել 09/13/2014 11:38 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և խոշտանգումների ենթարկված Մամիկոն Խոջոյանի զավակները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում վիճարկում են այդ երկրի իշխանությունների խողմից իրենց հոր նկատմամբ թույլ տված Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի միանգամից 5 խախտում:
«Դիմողների կողմից վիճարկվում է ՄԻԵԿ 2-րդ (կյանքի իրավունք), 3-րդ (խոշտանգումների, անմարդկային եւ նսեմացնող վերաբերմունքի արգելք), 5-րդ (անձնական ազատության եւ անվտանգության իրավունք), 13-րդ (ՄԻԵԿ նախատեսված իրավունքների խախտման դեմ արդյունավետ պաշտպանության միջոցի իրավունք) եւ 14-րդ (խտրականության արգելք) հոդվածներով նախատեսված խախտումները»,- «Փաստինֆո»-ին հայտնեց փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
Նա, ի դեպ, ՄԻԵԴ- ում ներկայացնելու է Խոջոյանի զավակներին` «Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոն»-ի կողմից:
Խոջոյանի ընտանիքի մյուս ներկայացուցիչը Քրիստինա Գևորկյանն է` «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպությունից:
Հիշեցնենք` Խոջոյանների գանգատը ԵԴ ներկայացվել է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության և «Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոն»-ի աջակցությամբ: Ինչպես տեղեկացրեց Վահե Գրիգորյանը, «դիմողները հանգուցյալ Մամիկոն Խոջոյանի դուստրերն ու որդին են»:
Փաստաբանը նաև նշեց, որ գանգատը ԵԴ է ներկայացվել սույն թվականի սեպտեմբերի 4-ին և, նրա խոսքով, «դեռ գտնվում է ընդունելիության փուլում»:

Азербайджан нарушил в отношении 77-летнего гражданина Армении Мамикона Ходжояна 5 статей Европейской конвенции по правам человека 09/13/2014   12:49  |  Актуальная тема
Дети подвергавшегося пыткам в азербайджанском плену Мамикона Ходжояна подали жалобу в Европейский суд по правам человека о нарушении властями Азербайджана в отношении их отца прав, предусмотренных 5 статьями Европейской конвенции по правам человека.
Речь идет о нарушении прав, предусмотренных следующими статьями Европейской конвенции по правам человека: ст. 2(”право на жизнь”) , ст. 5(“право на личную свободу и безопасность”), ст. 13 (“ право на эффективное средство правовой защиты против нарушения прав, предусмотренных Европейской конвенцией по правам человека”) и ст. 14(“запрет на дискриминацию”), -заявил в беседе с “ФактИнфо” адвокат Ваге Григорян.
Он будет представлять в ЕСПЧ детей Ходжояна от имени Европейского центра защиты прав человека.
Семью Ходжоян от имени общественной организации “Против правового произвола” также будет представлять Кристине Геворкян.
Напомним, что дети Ходжояна при содействии общественной организации “Против правового произвола” и “Европейского центра защиты прав человека” подали жалобу в ЕСПЧ. Как сообщил Ваге Григорян, заявители – дочь и сын покойного Мамикона Ходжояна .
Адвокат отметил, что жалоба была подана в Евросуд 4 сентября с.г. и, по его словам, “пока еще находится в стадии принятия к производству.
77-летний житель села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении Мамикон Ходжоян попал в азербайджанский плен 28 января и пробыл там до 4 марта. Мамикон Ходжоян скончался по возвращении на родину в 2014 году от перенесенных пыток, учиненных над ним в Азербайджане.
10:24 11/09/2014  |  Пресса“Жоговурд”: Дело Мамикона Ходжояна официально направлено в ЕСПЧ
12:38 27/06/2014  |  Актуальная тема 77-летнему гражданину Армении Мамикону Ходжояну кололи нефтепродукты в азербайджанском плену
09:24 21/05/2014  |  Актуальная темаСкончался возвращенный из азербайджанского плена 77-летний житель Тавушской области Армении Мамикон Ходжоян