Վարչապետն ընդունել է ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրենին 09/12/2014   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահմյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Հենրի Քերալիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության եւ Համաշխարհային բանկի միջեւ համագործակցությունը եւ հիշեցրել, որ ներկա դրությամբ համատեղ իրականացվում է 15 ծրագիր՝ 518 մլն դոլար ընդհանուր ծավալով: «Մենք ցանկանում ենք որակապես նոր հիմքերի վրա դնել Համաշխարհային բանկի հետ փոխգործակցությունը եւ էլ ավելի ակտիվացնել երկկողմ փոխհարաբերությունները՝ նոր ծրագրերի իրականացման նպատակով»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը եւ արդյունավետ համարել 2014-2017թթ. ռազմավարության շրջանակներում իրականացվող փոխգործակցությունը:
Հենրի Քերալին վարչապետին ներկայացրել է Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի նոր ղեկավար Լաուրա Բեյլիին եւ վստահություն հայտնել, որ վերջինս իր գործունեությամբ ոչ միայն կնպաստի, այլեւ նոր թափ կհաղորդի ՀՀ կառավարության հետ փոխվստահության հիմքերի վրա դրված համագործակցությանը:
Հենրի Քերալին ընդգծել է, որ ՀԲ-ն պատրաստ է եւ շահագրգռված Հայաստանի հետ նոր հավակնոտ ծրագրերի իրականացման գործում: ՀԲ տարածաշրջանային տնօրենը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀԲ փոխնախագահի այցը Հայաստան, որի ընթացքում էլ կքննակվեն երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերն ու առաջիկա ծրագրերը:
Հենրի Քերալին կարեւորել է ՀԲ-ի աջակցությամբ մեր երկրում զբոսաշրջության ու գյուղատնտեսության բնագավառներում նախատեսվող ծրագրերի իրականացումը, որոնք ՀԲ տարածաշրջանային տնօրենի  գնահատմամբ, ունեն զարգացման մեծ ներուժ:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է Լաուրա Բեյլիին՝ ՀԲ երեւանյան գրասենյակի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ եւ մաղթել ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանք: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ տիկին Բեյլիի աշխատանքային հարուստ փորձառությունն ու մասնագիտական որակները լավագույնս կներդրվեն երկկողմ համագործակցության խորացման ու զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են համատեղ իրականացվող ծրագերի ընթացքը, ինչպես նաեւ օրակարգային այլ հարցեր:

Овик Абраамян: Армения намерена вывести взаимодействие со Всемирным банком на качественно новый уровень 09/12/2014   16:49  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял регионального директора Всемирного банка (ВБ) по Южному Кавказу Генри Керали и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер РА высоко оценил сотрудничество между правительством Армении и Всемирным банком, напомнив, что по состоянию на данный момент совместно реализуется 15 программ общей стоимостью в 518 млн. долларов. “Мы хотим вывести на качественно новый уровень взаимодействие с ВБ и активизировать двусторонние отношения с целью реализации новых программ”, – отметил Овик Абраамян, назвав продуктивным взаимодействие в рамках стратегии партнерства Всемирного банка с Республикой Армения на 2014-2017 гг.
Генри Керали представил премьеру нового директора ереванского офиса Всемирного банка Лауру Бейли. Он выразил уверенность, что Лаура Бейли своей деятельностью не только будет способствовать, но и придаст новый импульс сотрудничеству между ВБ и правительством Армении, основанном на взаимном доверии.
Генри Керали подчеркнул, что ВБ готов и заинтересован в реализации новых амбициозных проектов с Арменией. По его словам, в ближайшее время запланирован визит вице-президента Всемирного банка в Армению, в ходе которого будут обсуждены представляющие взаимный интерес вопросы и предстоящие программы.
Генри Керали обозначил важность реализации проектов, запланированных в сфере туризма и сельского хозяйства в Армении, которые, по его убеждению, имеют большой потенциал.
Овик Абраамян поздравил Л.Бейли со вступлением в должность и пожелал активной и эффективной работы. Премьер выразил надежду, что богатый трудовой опыт и профессиональные навыки г-жи Бейли будут наилучшим образом применены для углубления и развития двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи собеседники обсудили ход реализации совместных программ, а также другие вопросы повестки дня.