Վարդան Պետրոսյան. «Ես կպատասխանեմ Արթուր Հակոբյանի հարցերին` նայելով նրա աչքերի մեջ» 09/12/2014 15:00 | Քրեական խրոնիկոն
Քիչ առաջ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում մեկնարկեց Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատական հերթական նիստը:
Այսօր, ի տարբերություն նախորդ մի քանի նիստերի, դատարանում ներկա են նաև տուժողի իրավահաջորդները` վթարի հետևանքով զոհված երեխաներից մեկի ծնողները:
Դատական այսօրվա նիստին ներկա է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան ներկայացուցիչը, ով հետևում է Ֆրանսիայի քաղաքացի Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատավարության ընթացքին:
Դատական նիստին ներկա են նաև հասարակական-քաղաքական գործիչներ:
Դատական նիստը մեկնարկեց Վարդան Պետրոսյանի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանի հայտարարությամբ, որը վերաբերում էր դատական նախորդ նիստերից մեկում տուժողի ներկայացուցիչ Արթուր Հակոբյանի կողմից իր հասցեին արված վիրավորական արտահայտությանը:
Տուժողի իրավահաջորդի շահերի ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանն էլ միջնորդեց լրացուցիչ հարցաքննել Վարդան Պետրոսյանին` պատճառաբանելով, որ տուժողները, մասնավորապես` Արթուր Հակոբյանը, նախորդ նիստին ներկա չլինելով, զրկված է եղել Վարդան Պետրոսյանին հարցեր ուղղելու հնարավորությունից:
Վարդան Պետրոսյանի փաստաբաննն էլ առարկեց` հայտարարելով, որ իր վստահորդը ցուցմունք տալ չի ցանկանում:
Ինքը` Վարդան Պետրոսյանը, հայտարարեց. «Ես դահլիճում ասելու այլևս ոչինչ չունեմ, ես կպատասխանեմ Արթուր Հակոբյանի հարցերին` նայելով նրա աչքերի մեջ, վաղ թե ուշ ես մի օր դուրս եմ գալու և գնալու եմ նրանց մոտ»:
«Ինչպես հասկանանք, երկու երեխա սպանել է, ես այստեղ չեմ եղել, եկել սուտ հեքիաթները պատմել է ու չի ուզում մեր հարցերին պատասխանել»,- ասաց Արթուր Հակոբյանը:
Լսելով կողմերի կարծիքները` դատարանը որոշեց բավարարել միջնորդությունն ու տուժողներին հնարավորություն տալ հարցեր ուղղել Վարդան Պետրոսյանին:
Վերջինը, սակայն, հրաժարվեց դատարանում պատասխանել Արթուր Հակոբյանի հարցերին` դարձյալ խոստանալով բոլոր հարցերի պատասխանները տալ դատարանից դուրս:
«Արթուր, ես կպատասխանեմ քո հարցերին, բայց դրսում: Դատարանում քո տված հարցերն ուրիշ են լինելու, դրսում` ուրիշ»,- ասաց վարդան Պետրոսյանը:

Продолжаются слушания по резонансному делу о ДТП с участием актера Вардана Петросяна 09/12/2014   16:32  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции продолжаются слушания по резонансному делу о ДТП с участием актера Вардана Петросяна.
На сегодняшнем заседании суда присутствовали правопреемники потерпевшего - родители одно из подростков, скончавшихся в результате аварии.
На судебном заседании присутствовали также представитель посольства Франции в Армении и общественные и политические деятели.
Судебное заседание началось с заявления адвоката Вардана Петросяна Николая Багдасаряна, которое касалось инцидента с участием представителя потерпевшего Артура Акопяна, озвучившего оскорбительное высказывания в его адрес.
Представитель правопреемника потерпевшего Рубен Балоян ходатайствовал о дополнительном допросе Вардана Петросяна ввиду отсутствия на предыдущем заседании потерпевших, в частности Артура Акопяна.
Адвокат Вардана Петросян возразил против ходатайства, заявив, что его доверитель не желает давать показаний
Сам В. Петросян заявил: “Мне уже нечего сказать в зале суда; я отвечу на вопросы Артура Акопяна, смотря ему прямо в глаза. Рано или поздно я выйду на свободу и отправлюсь к ним”.
Выслушав мнения сторон, суд постановил удовлетворить ходатайство и предоставить потерпевшим возможность задать вопросы Вардану Петросяну.