Աղվան Վարդանյան. Սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ն իշխանությունների հետ համագործակցություն չունի 09/12/2014 12:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում շատ հարցեր բաց են մնացել, և շատ կարևոր է այսօր դրանց անդրադառնալ:
Այս մասին այսօր ճեպազրույցում ասաց Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը:
«Բնական է, որ ցանկացած իշխանություն փորձելու է այս կամ այն կերպ վերարտադրվել և օգտագործել իր հնարավորությունները, բայց մենք խորապես համոզված ենք, որ մեր պատկերացրած փոփոխությունները նվազեցնելու են, սահմանափակելու են այդ հնարավորությունները, շատ ավելի դժվար է դառնալու վերարտադրվելը, նաև ապակենտրոնացնելու է իշխանությունն ու որոշումների կայացումը դարձնելու է թափանցիկ»,- նշեց Ա.Վարդանյանը:
Ի պատասխան լրագրողի հարցի` ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը հայտնեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ն իշխանությունների հետ համագործակցություն չունի. «Մենք ունենք մեր պատկերացումները սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ, որոնք նոր չեն, և առայժմ այս փուլում, գոնե այս փուլում, կա ընդամենը մասնագիտական հանձնախումբ»:
Ա.Վարդանյանն ընդգծեց, որ ավելի հակված է մտածելու, որ քառյակի ուժերը, բացառությամբ առաջարկվող փոփոխություններին սկզբունքորեն դեմ արտահայտվող ՀԱԿ-ի, քառյակի մյուս ուժերը կարող են համագործակցել սահմանադրական բարեփոխումների փաթեթի միասնական տարբերակի մշակման շուրջ:

Агван Варданян: АРФД не сотрудничает с властями по вопросу конституционной реформы 09/12/2014 13:10 | Лента новостей
В концепции реформирования Конституции Армении многие вопросы остались открытыми, и крайне важно сегодня их затронуть.
Об этом в пятницу на брифинге с журналистами заявил секретарь парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Агван Варданян.
“Естественно, что любая власть попытается тем или иным способом воспроизвести себя и использовать свои возможности. Мы, однако, глубоко убеждены в том, что эти изменения в нашем видении приведут к сокращению или ограничению этих возможностей, что в свою очередь осложнит процесс воспроизводства”,- считает А. Варданян. Кроме того, по его мнению, будет иметь место децентрализация власти и транспарентизация процесса принятия решений.
Секретарь фракции АРФД также отметил, что фракция не сотрудничает с властями по вопросу конституционной реформы и что у них есть свои представления на этот счет.
А. Варданян при этом подчеркнул, что склонен полагать, что силы, входящие в “четверку”, за исключением АНК, который принципиально против предлагаемых изменений, остальные представители “четверки” могут сотрудничать по вопросу разработки совместного варианта пакета конституционных реформ.