Վարկային համաձայնագրերը վավերացվեցին ՀՀԿ-ի շնորհիվ. ընդդիմությունը դեմ է արտաքին պարտքի ավելացմանը 09/11/2014   13:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ վավերացրեց կրթության ոլորտին վերաբերող երկու՝ Հայաստանի Հանրապետության և Միջազգային զարգացման ընկերակցության միջև ու Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև 2014 թվականի մայիսի 23-ին ստորագրված «Կրթության բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագրերը:
Յուրաքանչյուր համաձայնագրով ՀՀ-ին կտրամադրվի 15 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկ՝ 25 տարի մարման ժամկետով:
Նախատեսվում է բարեփոխումներ կատարել հանրակրթության ոլորտում, մասնավորապես առաջարկվում է վերակառուցել և արդիականացնել ավագ դպրոցները, բարձրացնել նախադպրոցական կրթության մատչելիությունը, ինչպես նաև աջակցել բարձրագույն կրթության բարեփոխումների իրականացմանը, իրականացնել ծրագրերի կառավարում, մոնիթորինգ և գնահատում:
Համաձայնագրերին կողմ քվեարկեց միայն ՀՀԿ խմբակցությունը: «Հայ ազգային կոնգրես»-ը, «Ժառանգությունը», ՀՅԴ-ն և «Օրինաց երկիր»-ը քվեարկեցին ձեռնպահ, իսկ «Բարգավաճ Հայաստան»-ը՝ դեմ:
Քվեարկությունից առաջ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը գործընկերներին կոչ արեց ձեռնպահ քվեարկել՝ պատճառաբանելով, որ թեպետ երկու վարկի նպատակը բարի է, այնուամենայնիվ, ելնելով այն հանգամանքից, որ Հայաստանի պետական պարտքն «անցնում է վտանգավոր սահմանը և բազմաթիվ են այն փաստերը, երբ վարկերն ուղղակիորեն մսխվում են և նպատակին չեն ծառայում»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը քանիցս ասել է, որ մեզ համար ընդունելի չէ մեր վարկային պարտավորությունններն անընդհատ և հետևողականորեն ավելացնելը, դրանով իսկ մեր արտաքին պարտքը հասցնելով «հոբելյանական»՝ 5 մլրդ-ի սահմանագծի: Այդ իսկ նկատառումից ելնելով «Բարգավաճ Հայաստան»-ը քվեարկում է դեմ»,-հայտարարեց խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:

Парламент Армении ратифицировал соглашения о выдаче кредита на реформирование сферы образования 09/11/2014   13:45  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении чуть ранее ратифицировало подписанные 23 мая 2014 года между Республикой Армения и Международной ассоциацией развития и между РА и Международным банком реконструкции и развития(МБРР) два соглашения о предоставлении кредита на улучшение сферы образования.
В каждом из соглашений предусмотрена выдача кредита в размере 15 млн. драмов со сроком погашения 25 лет.
Планируется провести реформы в сфере образования, в частности, предлагается реконструировать и модернизировать старшие школы, повысить доступность дошкольного образования, а также оказать содействие в реализации реформ в сфере высшего образования и т.д.
За ратификацию соглашений проголосовала фракция Республиканской партии Армении. “Армянский национальный конгресс”, “Наследие”, АРФД и “Оринац еркир”- воздержались, а “Процветающая Армения” - высказалась против.
Перед голосованием секретарь парламентской фракции АНК Арам Манукян, хотя и признал, что средства от этих кредитов будут направлены на благие цели, однако призвал своих коллег воздержаться от ратификации данных соглашений, мотивируя свое решение “переходящим опасную черту госдолгом Армении и многочисленными фактами нецелевого использования кредитов”.
“Процветающая Армении” не однократно заявляла, что для нее неприемлемо постоянное и последовательное увеличение кредитных обязательств, которое приближает госдолг к "юбилейной черте" в 5 млрд. драмов. Исходя из этих соображений, ППА голосует против”, - пояснила секретарь парламентской фракции Наира Зограбян.