Էդուարդ Շարմազանով. Հույն պատգամավորների քայլը ծառայություն է ողջ մարդկությանը եւ քաղաքակրթությանը 09/10/2014   14:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Հունաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 10-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հունաստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Ապոստոլոս Կակլամանիսի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից, նա շնորհակալություն է հայտնել հույն գործընկերոջը նախօրեին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին կողմ քվեարկելու համար: Նա Հունաստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավարին խնդրել է իր ողջույններն ու երախտիքի խոսքը փոխանցել օրինագծին կողմ քվեարկած մյուս խորհրդարանականներին եւս:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում հույն պատգամավորների քայլը՝ այն որակելով ծառայություն ոչ միայն հայ եւ հույն ժողովուրդներին, այլեւ ողջ մարդկությանն ու քաղաքակրթությանը: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ժխտողականության դեմ պայքարը փակում է դուռը նոր ցեղասպանությունների առջեւ:
Ապոստոլոս Կակլամանիսն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին ջերմ խոսքերի համար: Նա պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում եւս սատարել հայ-հունական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու սերտացմանը:
15:28 06/09/2014  |  Միջազգային լրահոսՀունաստանի խորհրդարանը մասամբ քննարկել է Ցեղասպանությունների հերքումը քրեականացնող օրինագիծը

Эдуард Шармазанов: Армения считает принятие закона о криминализации отрицания Геноцида армян заслугой парламента Греции перед всем человечеством 09/10/2014 14:51 | Актуальная тема
Вице-спикер парламента Армении, глава депутатской группы дружбы Армения-Греция Эдуард Шармазанов в среду провел телефонный разговор с председателем армяно-греческой парламентской группы дружбы Апостолосом Какламанисом и выразил ему признательность от имени парламента Армении.
Как сообщает пресс-служба НС Армении, Шармазанов поблагодарил греческого коллегу за принятие закона о криминализации отрицания факта Геноцида армян. Он попросил передать слова приветствия и благодарности остальным греческим парламентариям, проголосовавшим за законопроект.
Эдуард Шармазанов отметил, что Армения высоко ценит этот шаг депутатов греческого парламента, считая это их заслугой не только перед армянским и греческим народами, но и всем человечеством и цивилизацией. Вице-спикер парламента подчеркнул, что борьба с политикой отрицания закрывает дверь перед новыми геноцидами. В свою очередь, Апостолос Какламанис поблагодарил Шармазанов за теплые слова и выразил готовность содействовать дальнейшему укреплению армяно-греческих отношений.