Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի շուրջ քննարկումներ կլինեն Փարիզում՝ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ 09/09/2014 13:22 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների վերջնական ընտրությունը կանգ է առել խորհրդարանական կառավարման ձևի վրա:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը՝ հավելելով՝ խորհրդարանական կառավարման ձևն ուղղակիորեն ենթադրում է համամասնական համակարգ:
Առայժմ այլընտրանքը պահպանվում է դատական համակարգի երկաստիճան կամ եռաստիճան համակարգի հարցում: Գ.Դանիելյանը նշեց, որ հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունն առավել հիմնավորված է համարում դատական իշխանության եռաստիճան համակարգը, սակայն հանձնաժողովում կան անդամներ, ովքեր երկաստիճան համակարգի կողմակիցներ են:
Գ.Դանիելյանը հավելեց նաև, որ այս հարցի առնչությամբ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ արդեն քննարկումներ եղել են, Վենետիկի հանձնաժողովը գտնում է, որ մասնավորապես, քրեական ու քաղաքացիական գործերով ճիշտ է պահպանել եռաստիճան համակարգը: Գ.Դանիելյանն իր հերթին գտնում է, որ դատական համակարգը պետք է լինի կայուն, քանի որ փոփոխությունները չեն կարող հանգեցնել համակարգի արդյունավետությանը:
Մասնագետը նշեց նաև, որ հանձնաժողովը հանգել է եզրակացության, որ բարեփոխված Սահմանադրությունում կարելի է նախատեսել երդվյալ ատենակալների ինստիտուտը, տարեկան 30 գործ կլինի, որոնցով երդվյալ ատենակալների մասնակցության անհրաժեշտություն կլինի:
Մասնագիտական հանձնաժողովը նախատեսել է նաև, որ այս կամ այն միջազգային կազմակերպությանն անդամակցելու դեպքում քաղաքական ուժերը, ինչպես նաև քաղաքացիական նախաձեռնությունները հնարավորություն ունենան Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակման մտավախության դեպքում հարցին լուծում տալ հանրաքվեի միջոցով:
Գ.Դանիելյանը համամիտ չէ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի այն դիրքորոշման հետ, թե սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը նախաձեռնվել է իշխանության վերարտադրման համար. ճիշտ հակառակը՝ սահմանադրական բարեփոխումները դժվարացնում են իշխանության վերարտադրումը:
ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների հայեցակարգի հանրային քննարկումները, ըստ Գևորգ Դանիելյանի, ընդհանուր առմամբ արդյունավետ էին, բայց հանձնաժողովի անդամները լուրջ վերապահումներ ունեն այդ կապակցությամբ՝ չարդարացան շատ ավելի խորն ու ընդգրկուն քննարկումների վերաբերյալ իրենց սպասելիքները:
Միաժամանակ մասնագիտական հանձնաժողովի անդամը հերքեց այն տեսակետը, թե քաղաքական ուժերը չեն մասնակցել քննարկումներին:
Սեպտեմբերի 16-ին, մասնավորապես, «Ժառանգություն» կուսակցությունը հրավիրել է քննարկումներ Հայեցակարգի շուրջ: Այն, որ հանձնաժողովը քաղաքական ուժերից ու այլ կազմակերպություններից ստացել է 200-ից ավելի առաջարկություններ, չի խոսում պասիվության մասին: «Քաղաքական քննարկումներ դեռ կլինեն»,- ասաց Գ.Դանիելյանը:
«Առաջարկությունների մեծամասնությունը հաշվի կառնվի-, ասաց մասնագետը,-շատ հաճախ խմբագրական փոփոխություններ են առաջարկվում, ինչը նույնպես շատ կարևոր է»:
Գ.Դանիելյանը նշեց, որ մի ստվար հատված առաջարկում է ՏԻՄ մարմինների պաշտոնազրկման մեխանիզմի հարցը:
Գևորգ Դանիելյանը հայտնեց, որ օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 4-ին, լրացավ հանձնաժողովի ստեղծման մեկ տարին: Այդ ընթացքում մշակվել ու հանրային քննարկման է ներկայացվել Հայեցակարգը՝ և մասնագիտական լսարանի, և թե հանրության լայն շրջանակների առջև: Սեպտեմբերի 19-ին, 20-ին, 21-ին Փարիզում հանդիպումներ տեղի կունենան Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, ապա ՀՀ նախագահին կներկայացվի Հայեցակարգի վերջնական տարբերակը:

Обсуждения концепции реформирования Конституции Армении пройдут в Париже с участием представителей Венецианской комиссии 09/09/2014   14:28  |  Актуальная тема
Члены Специализированной комиссии по конституционным реформам остановили свой выбор на парламентской модели правления. Об этом заявил на встрече с журналистами член Специализированной комиссии по конституционным реформам, экс-министр юстиции Армении Геворк Даниелян.
Альтернатива пока что сохраняется в вопросе выбора двухступенчатой или трехступенчатой структур судебной системы. Г. Даниелян отметил, что большинство членов комиссии считает наиболее обоснованной трехступенчатую структуру судебной системы, однако некоторые члены комиссии являются сторонниками двухступенчатой.
Г. Даниелян добавил также, этот вопрос уже обсуждался с представителями Венецианской комиссии. Венецианская комиссия считает более правильным сохранение трехступенчатой структуры для рассмотрения уголовных и гражданских дел. Г. Даниелян в свою очередь полагает, что судебная система должна быть стабильной, поскольку изменения не приведут к повышению уровня эффективности системы.
Специалист также отметил, что комиссия пришла к выводу, что в реформированной Конституции можно предусмотреть институт присяжных заседателей: в год будет рассматриваться 30 дел, по которым понадобятся услуги присяжных заседателей.
В частности, Комиссия предусмотрела, что политические силы, а также гражданские инициативы, в случае своего членства в той или иной международной организации смогут в условиях обеспокоенности ограничением суверенитета Армении урегулировать вопрос путем референдума.
Г. Даниелян не согласен с позицией оппозиционных сил, согласно которой процесс реформирования Конституции был инициирован для воспроизводства власти. “Как раз наоборот, конституционные реформы затрудняют репродукцию власти”,- считает специалист.
Публичные обсуждения концепции реформирования Конституции РА, по мнению Геворка Даниеляна, в целом выдались продуктивными, однако ожидания членов Комиссии, состоящие в проведении более глубокой и широкой дискуссии, не оправдались.
При этом член Специализированной комиссии опроверг предположение о неучастии политических сил в дебатах.
Г. Даниелян также проинформировал, что 4 сентября исполнилось ровно год со дня создания Комиссии; за это время удалось провести публичные обсуждения и представить Концепцию как профессиональной аудитории, так и широкой общественности. 19, 20 и 21 сентября в Париже пройдут встречи с представителями Венецианской комиссии, после чего президенту будет представлен окончательный вариант концепции.