«Միկա» մարզադաշտն անցավ ֆինանսների նախարարությանը 09/08/2014   10:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ինչպես և սպասվում էր, Միխայիլ Բաղդասարովին պատկանող «Միկա» մարզական համալիրն իր ողջ գույքով անցավ ֆինանսների նախարարությանը:
Բանն այն է, որ մինչև սեպտեմբերի 4-ը հայտարարված աճուրդում գնորդ այդպես էլ չի հայտնվել, որից հետո մարզադաշտն անցել է պետության, տվյալ դեպքում` ֆինանսների նախարարության հաշվեկշիռ:
«Միկա»-ի մարզադաշտն, ի դեպ, պետականացվեց ոչ թե իր, այլ՝ նույն սեփականատիրոջը պատկանող մեկ այլ ընկերության` «Արմավիա»-ի ունեցած պարտքերի դիմաց:
Այս պարտքը  կուտակվել էր դեռևս 2010-12 թվականներից, բայց դրա բռնագանձման պահանջով ՊԵԿ-ը միայն այս տարվա հուլիս ամսին է դիմել դատարան:
«Արմավիա» ավիաընկերության` պետական բյուջեին ունեցած պարտքը կազմում է 24 269 365 000 դրամ: Իսկ «Միկա» մարզադաշտը գնահատվել է 9 045 100 000 դրամ արժեքով:
Մեր հարցին, թե ի՞նչ կարգով է պետությունը Միխայիլ Բաղդասարովից բռնագանձելու մնացած՝ ավելի քան 15 մլրդ դրամը, ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը չբացառեց, որ գործարարին պատկանող ընկերությունների նկատմամբ սնանկության գործընթաց կսկսվի:
Հիշեցնենք՝ իրենց սնանկ լինելու մասին «Արմավիա»-ի ղեկավարությունը հայտարարում էր դեռս 2013թ. սկզբին, երբ ֆինանսական դժվարությունների պատճառով ազգային ավիափոխադրողը դադարեցրեց իր թռիչքները, սակայն սնանկության գործընթաց այդպես էլ չսկսվեց՝ գոնե մինչև Բաղդասարովին պատկանող «Միկա» մարզահամալիրի պետության հաշվեկշռին անցնելը:

Стадион “Мика” перешел на баланс Минфина Армении 09/08/2014   11:34  |  Актуальная тема
Как и ожидалось, принадлежащий Микаэлу Багдасарову спортивный комплекс “Мика” со всем своим имуществом перешел Минфину.
Дело в том, что на объявленном 4 сентября аукционе покупателя не нашлось, после чего стадион перешел в распоряжение государства, в данном случае на баланс Министерства финансов.
Стадион “Мика” национализирован за долги компании “Армавиа”.
Долг накопился еще с 2010-12 гг., однако Комитет госдоходов обратился в суд с требованием взыскать задолженность только в июле с.г.
Авиакомпания “Армавиа” задолжала государству 24 269 365 000 драмов, а стоимость стадиона “Мика” оценена в 9 045 100 000 драмов.
Что же касается порядка взыскания с Микаэла Багдасарова оставшейся суммы(15 млрд. драмов), заместитель министра финансов Павел Сафарян не исключил инициирования процедуры банкротства в отношении принадлежащих предпринимателю компаний.
Напомним, что компания “Армавиа” объявила о своем банкротстве еще в начале 2013г., когда из-за финансовых затруднений национальный авиаперевозчик прекратил полеты, однако процедура банкротства так и не была начата, по крайней мере, до перехода на баланс принадлежащего Багдасарову спорткомплекса “Мика”.