ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության փոխարտգործնախարարների ոչ-պաշտոնական հանդիպմանը 09/06/2014   14:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 5-ին Ստոկհոլմում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը մասնակցեց Արևելյան Գործընկերության երկրների փոխարտգործնախարարների ոչ-պաշտոնական հանդիպմանը, որը նախաձեռնվել էր Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Արևելյան Գործընկերության ծրագրի շրջանակներում երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցերը Ռիգայի գագաթաժողովին ընդառաջ։ Առանձնակի ուշադրություն դարձվեց ԱլԳ ձևաչափով ծրագրերի բազմազանեցման հնարավոր ուղղություններին։
Քննարկումներում փոխնախարար Նազարյանը կարևորեց Հայաստանի` ԵՄ հետ հնարավոր բոլոր ոլորտներում համագործակցության շարունակականությունը՝ ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարմանը, դատաիրավական համակարգի կատարելագործմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին և այլն:
Միևնույն ժամանակ ընդգծվեց, որ ներկա իրողությունների համատեքստում կարևոր է քայլեր ձեռնարկել տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացների միջև համագործակցության կամուրջ ձևավորելու ուղղությամբ:
Ստոկհոլմ այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը առանձին հանդիպում ունեցավ Շվեդիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Ֆրանկ Բելֆրագեի հետ, որին մասնակցեցին նաև Շվեդիայի ԱԳՆ քաղաքական հարցերով գլխավոր տնօրեն Թուրբյորն Սուլսթրյոմը և Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-շվեդական հարաբերությունների օրակարգային խնդիրները, ինչպես նաև մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ։

Карен Назарян принял участие в неформальной встрече заместителей глав МИД стран-участниц “Восточного партнерства” 09/06/2014   16:09  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян накануне, 5 сентября, в Стокгольме принял участие в неформальной встрече заместителей глав МИД стран-участниц программы ЕС “Восточное партнерство”, проходившей по инициативе МИД Швеции. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Целью встречи было обсуждение вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества в рамках “Восточного партнерства” перед предстоящим саммитом в Риге.
В ходе обсуждений Карен Назарян указал на важность обеспечения продолжительного сотрудничества Армении с ЕС во всех возможных сферах, которое будет направлено на укрепление демократии, прав человека, верховенства закона, эффективного управления, совершенствование судебно-правовой сферы, борьбу с коррупцией и так далее.
Было подчеркнуто, что в контексте существующих реалий важно предпринять меры созданию моста сотрудничества между различными интеграционными процессами.
В рамках визита в Стокгольм замглавы МИД Армении Карен Назарян провел отдельную встречу с госсекретарем МИД Швеции Франком Белфраге. Во встрече также приняли участие генеральный директор политического департамента МИД Швеции Турбьёрн Сульстрем и посол Армении в Швеции Артак Апитонян.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы повестки дня двусторонних отношений, а также состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам.