ՕԵԿ-ն իր շարքերում օտարերկրացի քաղաքացիների է գրանցու՞մ. «Չորրորդ Իշխանություն» 09/05/2014 09:12 | Մամուլ
«Չորրորդ Իշխանություն» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՕԵԿ-ը կուսակցությունից արտահոսքը փորձում է կանխել ու կոմպենսացնել ամեն կերպ, այդ թվում, ինչպես թերթն է գրում, ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող:
Ըստ հավաստի աղբյուրների՝ Ֆրանսիական համալսարանի բոլոր աշխատակիցներին ստիպում են օեկական դառնալ: Կուսակցության անդամ են դարձնում անգամ այն դասախոսներին, ովքեր ՀՀ քաղաքացիներ չեն:
Այնուհետև լրատվամիջոցը, մեջբերելով Կուսակցությունների մասին ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը, նշում է, որ կուսակցություն չի կարող ճանաչվել այն միավորումը, որի կանոնադրությունը թույլատրում է օտարերկրացի քաղաքացիների անդամակցությունը:
«Ստացվում է, որ այս պահից սկսած, երբ ՕԵԿ-ական են գրանցվել ոչ ՀՀ քաղաքացիներ, ՕԵԿ-ը դադարել է կուսակցություն լինել»,- մեկնաբանում է թերթը:

“ЧИ”: Партия “Оринац еркир” включает в свои ряды иностранных граждан 09/05/2014   11:19  |  Пресса
Газета “Чоррорд ишханутюн” пишет со ссылкой на свои достоверные источники, что отток представителей партии “Оринац еркир” пытаются предотвратить и компенсировать любыми способами, в том числе противоречащими Конституции Армении.
По сведениям достоверных источников, всех сотрудников Французского университета в Армении заставляют становиться членами партии “Оринац еркир”. В ряды партии заставляют вступать даже тех преподавателей, которые не являются гражданами Армении.
СМИ ссылается на пункт 1 части 3 статьи 23 закона РА “О партиях”, где говорится, что “не может быть признано партией объединение, устав которого допускает членство в них иностранных граждан.
Получается, что, начиная с того момента, как партия “Оринац еркир” включила в свои ряды людей, не являющихся гражданами РА, она перестала быть партией”, - заключает газета.