Ջոն Քերին ընդգծել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը, իրավիճակի լարման բացառումը 09/05/2014   00:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նյուպորտում այսօր երեկոյան կայացել է Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի եռակողմ հանդիպումը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումը տեղի է ունեցել ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ: Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին և հեռանկարին վերաբերող հարցեր: Կողմերը ներկայացրել են իրենց երկրների դիրքորոշումները բանակցային գործընթացում:
Պետքարտուղար Քերին իր խոսքում ևս մեկ անգամ ընդգծել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը, իրավիճակի լարման բացառումը և կոչ է արել գտնել մեխանիզմներ՝ հակամարտության լարման թուլացման և կողմերի միջև վստահության միջոցների ամրապնդման համար:
Ջոն Քերին կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով բանակցությունների շարունակումը և իր պատրաստակամությունը հայտնել հնարավորինս աջակցելու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնմանը: ԱՄՆ պետքարտուղարը միաժամանակ ընդգծել է, որ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու գործում չափազանց կարևոր է կողմերի քաղաքական կամքը:

Госсекретарь США Джон Керри выразил готовность содействовать поиску путей мирного урегулирования карабахского конфликта 09/05/2014   09:39  |  Актуальная тема
Вечером 4 сентября в британском городе Ньюпорт состоялась трехсторонняя встреча с участием президента Армении Сержа Саргсяна, главы Азербайджана Ильхама Алиева и госсекретаря США Джона Керри.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, встреча состоялась по инициативе американской стороны. Обсуждались вопросы, касающиеся нынешнего этапа переговоров и перспектив урегулирования карабахского конфликта.  Стороны представили свои позиции в переговорном процессе.
Госсекретарь США Джон Керри в своем слове вновь подчеркнул отсутствие альтернативы мирному урегулированию конфликта, необходимость исключения эскалации напряженности. Он призвал стороны найти механизмы по ослаблению напряженности в зоне конфликта и укрепления мер доверия между сторонами.
Джон Керри отметил важность продолжения переговоров в формате Минской группы ОБСЕ и выразил готовность по возможности содействовать поиску путей мирного урегулирования карабахского конфликта. Госсекретарь США при этом подчеркнул важное значение политической воли сторон в деле достижения мирного урегулирования конфликта.