Բարձր է գնահատվել խնդիրները բացահայտելու, դրանց արագ արձագանքելու և երկարաժամկետ լուծումներ գտնելու Հայաստանի ջանքերը 09/05/2014   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս շաբաթ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում գումարված կազմակերպության Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) և Ծրագրերի իրականացման գրասենյակի (ՄԱԾԻԳ) գործադիր խորհրդի 2014թ. երկրորդ պարբերական նստաշրջանին մասնակցեց ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը, իր ելույթում դեսպան Մնացականյանը կարևորել է ՄԱԶԾ և մյուս գործակալությունների ներդրումը 2015 թվականից հետո զարգացման օրակարգի մշակման գործում։ Ընդգծելով ընթացիկ տարվա կարևորությունը ՄԱԶԾ և ՄԱԲՀ նոր ռազմավարական ու գլոբալ ծրագրերի իրականացման մեկնարկի տեսանկյունից՝ նա անդրադարձել է հիշյալ գործակալությունների ֆինանսական աղբյուրներին և դրանց բազմազանեցման հարցին։
Գնահատելով աշխարհի բազմաթիվ երկրներում ՄԱԿ-ի ռեզիդենտ համակարգող հանդիսացող ՄԱԶԾ առանձնահատուկ դերը՝ ՀՀ դեսպանը կարևորել է ներկայումս գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացվող զարգացման զանազան ծրագրերը և հույս հայտնեց, որ ՄԱԶԾ հայաստանյան հաջորդ ծրագիրը (2016-2020թթ.) լիարժեքորեն կարտացոլի ՄԱԶԾ զարգացման արդյունքների գնահատման զեկույցի և ազգային խորհրդակցությունների արդյունքներն ու առաջարկները՝ համահունչ Հայաստանի ազգային գերակայություններին և «ետ-2015-յան ձևավորվող օրակարգին»։
Այնուհետև դեսպան Մնացականյանը ողջունել է ՄԱԶԾ կառավարչի որոշումն այցելելու Հայաստան, հայտնեց ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունն առավել խթանելու Ծրագրի հետ հաջողված գործընկերությունն ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ կարևորելով ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի և կենտրոնակայանի միջև ուղիղ կապի ամրապնդումը։
Գործադիր խորհրդի նստաշրջանին զուգահեռ տեղի ունեցած հանդիպումներում ՄԱԲՀ կողմից բարձր է գնահատվել խնդիրները բացահայտելու, դրանց արագ արձագանքելու և երկարաժամկետ լուծումներ գտնելու Հայաստանի ջանքերը:

Постпред Армении в ООН принял участие в сессии исполнительного советa Программы развития ООН 09/05/2014 13:17 | Лента новостей
Постоянный представитель Армении в ООН, посол Зограб Мнацаканян в штаб-квартире ООН принял участие во второй регулярной сессии исполнительного советa Программы развития ООН, Фонд ООН в области народонаселения и Офиса реализации программ ООН.
Как сообщает внешнеполитическое ведомство Армении, в своем выступлении посол Мнацаканян отметил важность вклада UNDP и других агентств организации в разработку повестки дня развития после 2015 года. Указав на важность UNDP и UNFPA с точки зрения начала реализации новых стратегических и глобальных программ, он коснулся источников финансирования вышеуказанных агентств и их диверсификации.
Посол отметил важность реализуемых в Армении программ развития и выразил надежду на то, что следующая программа UNDP (2016-2020 гг.) будет полноценно отражать созвучные с национальными приоритетами Армении и формируемой после 2015 года повесткой дня развития результаты и предложения оценочного доклада UNDP об итогах развития и национальных консультаций.
Посол также приветствовал решение управляющего UNDP посетить Армению и сообщил о готовности правительства РА максимально стимулировать успешное партнерство и плодотворное сотрудничество с Программой, указав на важность укрепления связи с ереванским офисом UNDP и штаб-квартирой.
На проходивших параллельно с сессией исполнительного органа встречах Фондом ООН в области народонаселении(UNFPA) были высоко оценены усилия Армении по раскрытию проблем, оперативному реагированию на них и поиску долгосрочных решений.