Խախտվել է Մանվել Տեր-Առաքելյանի դատական պաշտպանության սահմանադրական իրավունքը. փաստաբան 09/04/2014 11:08 | Քաղաքացիական իրավունք
«Հին Էրիվանի սեփականատեր» Մանվել Տեր-Առաքելյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Դավիթ Դանելյանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել ընդդեմ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի` հրապարակայնորեն ներողություն խնդրելու պահանջի մասին հայցադիմումով գործի շրջանակում:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ ձեռնարկատեր Մանվել Տեր-Առաքելյանի մամուլի կենտրոնից, Դավիթ Դանիելյանը խնդրում է վճռաբեկ բողոքն ընդունել քննության և բեկանել (վերացնել) ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի որոշումը:
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ դատավոր Գոհար Մատինյանի նախագահությամբ, անփոփոխ էր թողել «Հին Էրիվանի» սեփականատեր Մանվել Տեր-Առաքելյանն ընդդեմ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի հայցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Նաիրա Մարգարյանի նախագահությամբ, որոշում էր կայացրել` հայցը վարույթ չընդունելու մասին: Ըստ հիշյալ որոշման, հայցն ընդդատյա չէ առաջին ատյանի դատարանին:
Գործարարը դատարան էր դիմել պատվի ու արժանապատվության պաշտպանության հայցապահանջով: Դատավորը, քննելով ձեռնարկատեր Մ.Տեր-Առաքելյանի հայցն, անհիմն դուրս է հրավիրել Մ.Տեր-Առաքելյանին դատարանի դահլիճից. ձայնագրառման մեջ լսվում է, թե ինչպես դատավորն ասում է՝ «խուժան»:
Մ.Տեր-Առաքելյանի ներկայացուցիչը գտնում է, որ ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի հիշյալ որոշումը կայացվել է դատավարական նորմերի կոպիտ խախտումներով, որի արդյունքում խախտվում է Մանվել Տեր-Առաքելյանի դատական պաշտպանության սահմանադրական իրավունքը:
Ըստ հայցվոր կողմի՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշման «պատճառաբանական մասը» որևէ պատճառաբանություն չունի: Որոշման մեջ բոլորովին տեղին չէ նաև «Վերլուծության արդյունքում» արտահայտությունը, քանի որ հոդվածների հիշատակումից բացի որոշման մեջ ոչինչ նշված չէ:
«Այնպիսի տպավորություն է, որ որոշումը վերացնելու հիմքերն առկա են, սակայն դրանք բավարար չեն, իսկ ինչու բավարար չեն` անհայտ է»,- նշվում է վճռաբեկ բողոքում:
Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ՝ պատճառաբանված չէ, թե ինչու տվյալ վեճը ենթակա չէ դատարանում քննության: Դատարանը, ըստ էության, կամայականորեն սահմանելով ակնհայտորեն դատարանի ենթակայությանը հանձնված վեճի դատարանի քննությանը ենթակա չլինելու մասին՝ բացառել է բողոքաբերի իրավական պաշտպանության արդյունավետ, իրացվելի և գործուն դատական պաշտպանության միջոց ստանալու իրավունքը:
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ ՀՀ դատական համակարգը (առնվազն դրա երկու ատյանը) հետևողականորեն և միտումնավոր փորձում են սահմանափակել Մանվել Տեր-Առաքելյանի դատական մատչելիության իրավունքը, ինչը հիմնարար իրավունք է և ենթակա չէ սահմանափակման (մի քանի բացառիկ դեպքերի բացառությամբ)»,- եզրահանգում է Դավիթ Դանիելյանը:
Ըատ փաստաբանի՝ վճռաբեկ բողոքը քննության ընդունելու համար առկա է առնվազն օրենքի միատեսակ կիրառությունն ապահովելու անհրաժեշտություն, ինչպես նաև առկա է դատական սխալ, որն արտահայտվել է վեճը դատարանի քննությանը ենթակա չլինելու մասին հետևությունը որևէ կերպ չպատճառաբանելու, չհիմնավորելու ձևով: Դա ազդել է գործի ելքի վրա, քանի որ քաղաքացին զրկվել է դատական պաշտպանության իրավունքից:
«Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ դատավորի վերոհիշյալ գործողությունների առնչությամբ Մ.Տեր-Առաքելյանը դիմել էր նաև ՀՀ արդարադատության խորհրդին, ՀՀ արդարադատության նախարարությանը, Դատարանների նախագահների խորհրդի էթիկայի հանձնաժողովին:
Արդարադատության նախարարությունից դիմումատուին տեղեկացրել էին, որ «Ձեր բողոքը դատավոր Բեկթաշյանի դեմ ընդունվել է վարույթ», իսկ ՀՀ արդարադատության խորհուրդն ու Դատարանների նախագահների խորհրդի էթիկայի հանձնաժողովն առայժմ քար լռություն էին պահպանում: Այս պահի դրությամբ որևէ այլ տեղաշարժ այս հարցում առայժմ չկա:

Адвокат владельца холдинга “Старый Эривань” Манвела Тер-Аракеляна констатировал нарушение права своего доверителя на судебную защиту 09/04/2014   12:21  |  Гражданское право
Представитель владельца холдинга “Старый Эривань”, адвокат Давид Даниелян подал кассационную жалобу на судью Армена Бекташяна в рамках дела по иску с требованием принести публичные извинения.
Как сообщили корреспонденту ИА “Фактинфо” в пресс-центре Манвела Тер-Аракеляна, Давид Даниелян просит о принятии кассационной жалобы к рассмотрению и отмене(аннулировании) решения Гражданского апелляционного суда.
Гражданский апелляционный суд под председательством судьи Гоар Матинян оставил без изменений решение первой инстанции по иску владельца холдинга “Старый Эривань” Манвела Тер-Аракеляна против судьи Армена Бекташяна. Суд административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Наиры Маркарян вынес решение об отказе в принятии иска к производству. Согласно вышеупомянутому решению, иск неподсуден суду первой инстанции.
Предприниматель обратился в суд с иском о защите чести и достоинства. Суд, рассмотрев иск Манвела Тер-Аракеляна, безо всяких оснований удалил из зала суда М. Тер-Аракеляна: в аудиозаписи слышно, как судья произносит слово ”хулиган”.
Представитель Манвела Тер-Аракеляна считает, что Гражданский апелляционный суд вынес вышеупомянутое решение с грубейшими нарушениями процессуальных норм, в результате чего было нарушено конституционное право Манвела Тер-Аракелянана на судебную защиту.
По мнению истца, “мотивировочная часть” решения Апелляционного суда не содержит в себе каких-либо доводов. Встречающееся в решении выражение “по итогам анализа” использовано абсолютно не к месту, поскольку в постановлении помимо упоминания статей ничего не указано.
“Такое впечатление, что имеются основания для аннулирования решения, однако их недостаточно, а вот, собственно, почему их не хватило, об этом ничего не известно”, - отмечается в кассационной жалобе.
В решении Апелляционного суда не представлены доводы в пользу отказа в рассмотрении данного спора в суде. Создается впечатление, что судебная система Армении(по меньшей мере две ее инстанции) последовательно и преднамеренно пытаются ограничить право Манвела Тер-Аракеляна на доступность правосудия, что является основополагающим правом и не подлежит ограничению(за исключением ряда случаев), -резюмировал Давид Даниелян.
По словам адвоката, основанием для принятия кассационной жалобы к рассмотрению служат как минимум необходимость обеспечения однозначного применения закона, а также судебная ошибка, состоящая в том, что не приведены какие-либо доводы, обоснования в пользу заключения о том, что спор не подлежит рассмотрению в суде. Это повлияло на исход дела, поскольку гражданин лишился права на судебную защиту.
Как уже ранее сообщало ИА “Фактинфо”, М. Тер-Аракелян в связи с вышеупомянутым поведением судьи обращался также в Совет правосудия РА, Министерство юстиции и комиссию по вопросам этики Совета председателей судов.
В Минюсте РА заявителя известили о том, что его заявление против судьи Бекташяна принято к производству, а Совет правосудия и Комиссия по вопросам этики Совета председателей судов на сей счет хранят пока гробовое молчание. По состоянию на данный момент иных подвижек в деле нет.