Էբոլա վիրուսի պատճառով մահացածների թիվը գերազանցել է 1.900-ը 09/04/2014 12:55 | Միջազգային լրահոս
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ Արևմտյան Աֆրիկայում էբոլա համաճարակի պատճառով մահացել է ավելի քան 1.900 մարդ:
Գվինեայում, Սիերա Լեոնեում և Լիբերիայում գրանցվել է վիրուսով վարակվելու 3.500 հաստատված և հավանական դեպք:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այսօր հանդիպում կկազմակերպի, որի ժամանակ կքննարկվեն վիրուսի բուժման ամենախոստումնալից միջոցները:
Հիվանդության վերահսկման փորձագետները, բժիշկ գիտնականները, էբոլայից տուժած երկրների պաշտոնատար անձինք ներկա կգտնվեն Ժնևում կայանալիք ժողովին:
Վիրուսի դեմ պայքարելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 600 միլիոն դոլար, իսկ վիրուսով կարող է վարակվել ավելի քան 20.000 մարդ, նախքան հնարավոր կլինի վիրուսը վերցնել վերահսկողության տակ: Այս մասին զգուշացրել է կազմակերպությունը:

Число погибших от лихорадки Эбола превысило 1900 человек 09/04/2014   15:16  |  Международные новости
Общее число жертв геморрагической лихорадки Эбола, вспышка которой в начале года началась в Западной Африке, превысило 1900 человек, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер, которое в свою очередь ссылается на действующего главу Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Маргарет Чен.
Выступая на пресс-конференции в Вашингтоне, Чен заявила, что за последнюю неделю в ВОЗ отмечают резкое увеличение случаев заболевания вирусом Эбола, которые оканчиваются гибелью больных. Так, по данным организации, на сегодняшний день не менее 3,5 тысячи человек в Гвинее, Сьерра-Леоне и Либерии оказались подвержены этому смертельному вирусу.
В то же время, по словам спецкоординатора ООН по лихорадке Эбола Дэвида Набарро, общий объем средств, необходимых странам западноафриканского региона для борьбы с нынешней вспышкой заболевания, составляет не менее 600 миллионов долларов.