Կառավարությունը հաստատեց ՀՀ Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը. Կոմիտեի նախագահը կունենա 4 տեղակալ 09/04/2014 12:24 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կառավարության՝ այսօրվա նիստում մի շարք որոշումներ կայացվեցին՝ միտված ապահովելու ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեութունը:
Այսպես` Կոմիտեին անհատույց օգտագործելու իրավունքով հանձնվեց Հայաստանի ՀՀ ՊՆ նախկին քննչական ծառայության զբաղեցրած շենքերը, շինություններն ու տարածքները` մինչև վերջինիս գործունեության համար անհրաժեշտ շենքային պայմաններով ապահովումը:
Նախագծով սահմանվում է նաև ՀՀ քննչական կոմիտեին փոխանցել ՊՆ-ին ամրացված «թվով 11 անվանում անձնական պաշտպանության հատուկ միջոցներ` 122.070.765 ՀՀ դրամ ընհանուր արժեքով, թվով 26 ավտոմոբիլային տեխնիկա` 75.857.700 ՀՀ դրամ ընհանուր արժեքով, թվով 12 անվանում կուլտ-լուսավորչական միջոցներ` 1.508.869 ՀՀ դրամ ընհանուր արժեքով, թվով 135 անվանում աշխատանքային գույք` 18.448.678 ՀՀ դրամ ընհանուր արժեքով, թվով 44 անվանում կապի և հաղորդակցության միջոցներ` 29.518.149 ՀՀ դրամ ընհանուր արժեքով»:
Մեկ այլ որոշմամբ՝ Կառավարությունը նորաստեղծ կոմիտեին 66 800 000 դրամ գումար հատկացրեց՝ գրասենյակային նյութեր, հագուստ և վարչական սարքավորումներ ձեռք բերելու համար:
Կառավարությունը նաև հաստատեց Քննչական կոմիտեի խորհրդանիշը, համազգեստը և տարբերանշանները:
Ինչ վերաբերում է Կոմիտեի կառուցվածքին, ապա այն ունենալու է նախագահ, նախագահի 4 տեղակալներ: Կոմիտեի կազմում գործելու են (Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության, Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչություններ, Քրեական գործերի քննության աջակցության, Ներքին անվտանգության, Զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն` իր համապատասխան կայազորային բաժիններով:
Բացի այդ քննչական կոմիտեի կազմում գործելու են Միջազգային հարցումների ապահովման, Կազմակերպական-վերլուծական բաժիններ:
Ինչ վերաբերում է տարածքային բաժանումներին, ապա առանձնացվելու են Երևան քաղաքի քննչական վարչությունը` համայնքային բաժիններով, և 9 մարզային վարչություններ:

Правительство Армении утвердило структуру Следственного комитета Армении: у главы СК будет 4 заместителя 09/04/2014   13:18  |  Актуальная тема
Правительство Армении на сегодняшнем заседании вынесло ряд решений по обеспечению деятельности Следственного комитета Армении.
Таким образом, Комитету на праве безвозмездного пользования предоставлены занимаемые бывшей следственной службой Минобороны Армении здания, сооружения и территории до обеспечения службы помещением и условиями, необходимыми для ее деятельности.
В проекте установлено также, что Следственному комитету РА переданы закрепленные за МО 11 наименований спецсредств индивидуальной защиты общей стоимостью 122.070.765 драмов, а также 26 единиц автомобильной техники общей стоимостью 75.857.700 драмов, 12 наименований средств культурно-просветительской работы на сумму 1.508.869 драмов, 135 наименований офисного инвентаря общей стоимостью 18.448.678 драмов, 44 наименований средств связи и коммуникации на сумму в общей сложности 29.518.149 драмов.
Еще одним решением Правительство выделило новосозданному комитету 66 800 000 драмов на приобретение офисных принадлежностей, оборудования, форменного обмундирования.
Правительство также утвердило символику, форменное обмундирование и отличительные знаки.
Что касается структуры ведомства, то у председателя Следственного комитета Армении будет 4 заместителя. В составе СК будут действовать: Главное Управление по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений, Главное Управление по расследованию особо важных дел, Управление по содействию в расследовании уголовных дел, Управление внутренней безопасности, Главное военное следственное управление с соответствующими гарнизонными отделами.
Кроме того, в составе Следственного комитета будет действовать Отдел по обеспечению международных запросов и Организационно-аналитический отдел.
Что касается территориальных делений, то планируется разделение на Следственное управление города Ереван с его районными отделами и 9 областных управлений.