Նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Միացյալ Թագավորություն 09/03/2014 16:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան աշխատանքային այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի տեղեկացմամբ՝ Հանրապետության Նախագահը կմասնակցի Նյուպորտում սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի /ISAF/ առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որն անցկացվելու է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Սերժ Սարգսյանը հանդես կգա ելույթով:
ՆԱՏՕ-Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժեր ձևաչափով վերջին այս hանդիպմանը կամփոփվեն Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի առաքելության արդյունքները և կնախանշվեն նոր՝ «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության ուղղությունները:
Հայաստանը, 2010 թվականից ի վեր լինելով միջազգային այդ առաքելության մասնակից և միջազգային ուժերի կազմում տեղակայելով մինչև 126 հոգանոց զորախումբ, իր ներդրումն է ունեցել Աֆղանստանում անվտանգության ու ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին և հանձնառու է շարունակելու մասնակցությունը նոր առաքելության շրջանակներում:
Սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան հանդիպման մասնակիցների համար կտրվի ընդունելություն Ուելսի արքայազն Չարլզի անունից և ոչ պաշտոնական ընթրիք՝ ի պատիվ մասնակից երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների:

Президент Армении Серж Саргсян отбудет с рабочим визитом в Великобританию 09/03/2014   17:18  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян вечером 3 сентября отправится с рабочим визитом в Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент Армении примет участие в предстоящем 4 сентября в Ньюпорте встрече членов НАТО и глав государств и правительств стран-партнеров, участвующих в миссии Международных сил содействия безопасности в Афганистане /ISAF/. Встреча пройдет в рамках саммита Североатлантического альянса(НАТО).Сообщается также, что президент Серж Саргсян выступит с речью.
На последней встрече в формате "НАТО - Международные силы содействия безопасности" будут подведены итоги работы миссии Международных сил содействия безопасности в Афганистане и обозначены направления миссии “Решительное содействие”.
Армения, участвуя с 2010 года в этой международной миссии и имея в составе международных сил воинский контингент до 126 человек, внесла свой вклад в международные коллективные усилия, прилагаемые в направлении установления в Афганистане безопасности и внутринационального согласия и обязуется продолжить участие в рамках новой миссии.
4 сентября от имени принца Уэльского Чарльза будет дан официальный ужин в честь глав стран-участниц и руководителей международных организаций.