Հունաստանի խորհրդարանը ուրբաթ օրը քվեարկության կդնի Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագիծը 09/03/2014 13:49 | Միջազգային լրահոս
Հունաստանի խորհրդարանում քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի նախագիծը:
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Թուրքական «Սոն դաքիքա» լրատվական կայքը հայտնում է, որ օրենքը մշակվել է Հունաստանի արդարադատության նախարարության կողմից: Նախագիծը խորհրդարանում ընդունվելու դեպքում Պոնտոսի հույների, ասորիների ցեղասպանությունը և Մեծ Եղեռնը ժխտողները բանտարկության կդատապարտվեն:
«Այլատյացության դեմ պայքար» անունը կրող և 6 կետից բաղկացած օրենքի նախագիծը նախատեսում է դրամական տուգանք և բանտարկություն այն անձանց նկատմամբ, ովքեր դիտավորյալ կստորացնեն, կնվաստացնեն և կժխտեն միջազգային դատարաններում և Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունները, մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները:
Ակնկալվում է, որ 4-օրյա քննարկումներից հետո ուրբաթ օրը օրենքի նախագիծը քվեարկության կդրվի: Խորհրդարանի 101 պատգամավորներից 51-ի կողմ քվեարկելու պարագայում օրենքի նախագիծը կընդունվի:

Парламент Греции в пятницу вынесет на голосование законопроект о криминализации отрицания факта Геноцида армян 09/03/2014   14:49  |  Международные новости
Законопроект о криминализации отрицания факта  Геноцида армян был представлен на рассмотрение в парламенте Греции.
Как сообщает Ermenihaber.am, турецкий информационный сайт “ Sondakika” пишет, что закон был разработан Министерством юстиции Греции. В случае принятия законопроекта парламентом лицам, отрицающим Геноцид понтийских греков, ассирийцев и армян, грозит наказание вплоть до лишения свободы.
Состоящий из 6 пунктов проект закона о борьбе с ксенофобией предусматривает наказание в виде денежного штрафа и лишения свободы для тех лиц, которые будут умышленно отрицать признанные международными судами и парламентом Греции геноциды, преступления против человечества.
Ожидается, что по итогам четырехдневных обсуждений законопроект в пятницу будет вынесен на голосование. Законопроект будет принят, если его поддержат 51 из 101 депутата. Напомним, что парламент Греции в 1996 году признал факт Геноцида армян.