Հաղորդում՝ մաքսատան մի շարք պաշտոնատար անձանց դեմ 09/02/2014   11:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Շիրակ Խ.-ն և Շահեն Խ.-ն հաղորդում են տվել այն մասին, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարության ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային ձևակերպումների մասնագիտացված մաքսատան մի շարք պաշտոնատար անձինք, տեղյակ լինելով «Մերսեդես Բենց S320l» մակնիշի ավտոմեքենայի առքուվաճառքի շուրջ Շահեն Խ.-ի և Արտեմ Վ.-ի միջև առկա գույքային վեճի մասին, Շահեն Խ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող և մաքսատան պատասխանատու պահպանմանը հանձնված ավտոմեքենան ապօրինի հանձնել են Արտեմ Վ.-ին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջը:
Մաքսատան համապատասխան փաստաթղթերում Արտեմ Վ.-ն, ստորագրելով Շահեն Խ.-ի փոխարեն, տնօրինել է տրանսպորտային միջոցը, որի մաքսազերծման համար նախատեսված գումարը սահմանված ժամկետում չի վճարել:
Արդյունքում` Շահեն Խ.-ից բռնագանձվել է խոշոր գումար: Մեքենան մաքսատան պահպանվող տարածք վերադարձվելուց հետո պարզվել է, որ բացակայում են ավտոմեքենայի հետևի թափարգելը և փաստաթղթերը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Владелец автомобиля написал заявление на армянских таможенников 09/02/2014 13:25 | Криминальная хроника
Ширак Х. и Шаген Х. подали заявление, в котором утверждают, что ряд должностных лиц специализированной таможни таможенных оформлений автотранспортных средств Министерства финансов Республики Армения, будучи осведомленными об имущественном споре между Шагеном Х. и Артемом В. относительно купли-продажи автомобиля марки “Мерседес Бенц S320l”, незаконно передали принадлежащий на праве собственности Шагену Х. и переданный таможне на ответственное хранение автомобиль Артему В.
В соответствующих документах таможни Артем В., проставив за Шагена Х., свою подпись, стал распоряжаться транспортным средством. Сообщается также, что он в установленный срок не выплатил сумму растаможки. В результате с Шагена Х. была взыскана крупная сумма. После возвращения машины на охраняемую территорию таможни выяснилось, что отсутствует задний бампер автомобиля и документы.
По данному факту в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса РА. Ведется расследование.