Ադրբեջանը դարձյալ հաստատում է Հայաստանի քաղաքացու գերեվարման փաստը 09/02/2014   10:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր նոր տեղեկատվություն է տարածել, որով հաստատում է օգոստոսի 26-ին ՀՀ քաղաքացու գերեվարման լուրը` կցելով նաև Սարգիս Անանյանի լուսանկարն ու մի տեսանյութ:
Ըստ ադրբեջանական աղբյուրի՝ գերեվարված ՀՀ քաղաքացին ոտքի հետ կապված խնդիրների պատճառով 10 տարեկանից կրթություն չի ստացել, պիտանի չի եղել զինվորական ծառայության համար և ստիպված է եղել վարձու աշխատանք կատարել։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն չի զլանում նաև նշել, թե Սարգիս Անանյանը սահմանն անցել է սոցիալական վիճակից դրդված՝ իբրև թե ապաստան փնտրելով այդ երկրի տարածքում:
«Հայաստանի գերեվարված քաղաքացին գտնվում է բժշկական հսկողության տակ, նրան վերաբերվում են միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան»,- ասվում է Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ ադրբեջանական լրատվամիջոցները Հայաստանի քաղաքացու գերեվարման մասին լուրեր էին տարածել դեռևս օգոստոսի 26-ին, սակայն կողմերից ոչ մեկը լուրը պաշտոնապես չէր հաստատել։ Ավելին` Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ավելի ուշ անգամ հերքել էր այդ տեղեկությունները:

Азербайджан вновь подтверждает информацию о попадании в плен гражданина Армении 09/02/2014 12:19 | Актуальная тема
Министерство обороны Азербайджана во вторник, 2 сентября, распространило заявление, в котором подтверждает информацию о попадании 26 августа в плен гражданина Армении, сопроводив сообщение фотографией Саркиса Ананяна, а также видеоматериалом.
Согласно азербайджанскому источнику, попавший в плен гражданин Армении из-за имеющихся у него проблем с ногой не получал с 10 лет образования, был не годен к военной службе и был вынужден выполнять работу по найму.
Минобороны Азербайджана не преминуло отметить, что Саркис Ананян пересек границу из-за своего социального положения, якобы в поисках убежища на территории этой страны.
“Взятый в плен гражданин Армении находится под наблюдением врачей: с ним обращаются в соответствии с нормами международного права”,- говорится в заявлении, распространенном военным ведомством Азербайджана.
Напомним, что азербайджанские СМИ сообщили о поапдании в плен гражданина Армении 26 августа, однако ни одна из сторон не подтвердила официально эту информацию. Более того, Минобороны Азербайджана позже опровергла эти сведения.