ՄԱԿ. Սիրիայից փախել է ավելի քան 3 միլիոն մարդ 08/29/2014 12:35 | Միջազգային լրահոս
ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցերով գործակալության տվյալներով՝ կա ավելի քան 3 միլիոն սիրիացի գրանցված փախստական, իսկ ճգնաժամը գնալով խորանում է:
Փախստակաների մեծ մասը փախել է հարևան երկրներ, որոնցից 1.14 միլիոն մարդ ներկայումս ապաստան է փնտրում Լիբանանում:
Սիրիայում երեք տարի շարունակվող քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով մահացել է ավելի քան 190.000 մարդ:
ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցերով բարձրագույն հանձնակատարի խոսքերով՝ յուրաքանչյուր 8 սիրիացիներից մեկը սահմանը հատել և փախել է, ևս 6.5 միլիոն սիրիացի տեղահանվել է, որոնցից ավելի քան կեսը երեխաներ են:
ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցերով գործակալության հաղորդմամբ՝ Սիրիայից փախչելը նույնպես դժվարացել է, որովհետև զինված հանցախմբերն ստիպում են մարդկանց գումար վճարել:

ООН: Число беженцев из Сирии достигло 3 млн.человек 08/29/2014 12:58 | Международные новости
Число беженцев из Сирии увеличилось до 3 млн человек. Об этом сообщает "Газета.ru" со ссылкой на агентство France-Presse, которое в свою очередь ссылается на данные в отчете управления верховного комиссара ООН по делам беженцев.
“Почти половина сирийцев вынуждены покинуть свои дома и бежать для спасения своей жизни. Каждый восьмой сириец пересек границу, почти миллион граждан стали беженцами за последний год. Остальные 6,5 млн сирийцев остались на территории Сирии, однако покинули свои родные дома. Более половины из них — дети», — говорится в отчете.