Վազգեն Խաչիկյանի գործով դատաքննությունն ավարտվեց 08/28/2014 17:09 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների գործով դատաքննությունն ավարտվեց և դատարանն անցավ դատական վիճաբանությունների փուլին:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ այսօրվա դատական նիստին մեղադրողը 1 ամիս ժամանակ է խնդրել` մեղադրական ճառին պատրաստվելու համար:
Հիշեցնենք նաև, որ նախորդ նիստում մեղադրողը հայտարարեց Վազգեն Խաչիկյանին, Աշոտ Աբրահամյանին, Վահագն Խաչատրյանին և Հովհաննես Գրիգորյանին նոր մեղադրանք առաջադրելու մասին` նշելով, որ մեղադրանքում հիմքում սխալ է հաշվարկվել հափշտակված գումարի չափը. հանրագումարը նշվել է 260 մլն 956 681 ՀՀ դրամ, սակայն ընդհանուր առմամբ հափշտակված գումարի չափը կազմում է 267 մլն 266 819 ՀՀ դրամ. «Հանրագումարը սխալ է գրվել»,- նշել էր մեղադրողը:
Այս կապակցությամբ այսօրվա նիստին Վազգեն խաչիկյանը հայտարարեց, որ ընդհանրապես իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, Աշոտ Աբրահամյանն էլ անհամաձայնություն հայտնեց գումարի չափի հետ կապված, մյուս ամբաստանյալներն էլ դիրքորոշում չհայտնեցին:
Ըստ Աշոտ Աբրահամյանի պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանի՝ ամբաստանյալներին նոր մեղադրանք չի առաջադրվել թվաբանական սխալ է եղել:

Завершено судебное следствие по делу экс-главы Госслужбы соцобеспечения Армении Вазгена Хачикяна 08/28/2014   17:39  |  Актуальная тема
Судебное следствие по делу бывшего начальника Государственной службы социального обеспечения завершено. Суд перешел к стадии судебных прений.
На сегодняшнем судебном заседании суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш обвинитель попросил предоставить ему месяц на подготовку обвинительной речи.
Напомним, что на предыдущем заседании обвинитель заявил о предъявлении Вазгену Хачикяну, Ашоту Абраамяну, Ваагну Хачатряну и Ованнесу Григоряну нового обвинения. Прокурор отметил, что был произведен неверный подсчет размера ущерба: указана сумма в размере 260 млн. 956 681 драмов, однако сумма хищений составила 267 млн. 266 819 драмов.
Вазген Хачикян на сегодняшнем заседании суда заявил, что вообще не признает своей вины в предъявленном ему обвинении. В свою очередь, Ашот Абраамян выразил несогласие по поводу размера суммы. Остальные же фигуранты дела не высказали своих позиций.
По мнению адвоката Липарита Симоняна, подсудимым не предъявлено нового обвинения; имела место арифметическая ошибка.