Կալիֆորնիան ճանաչել է Արցախի անկախությունը 08/28/2014 02:37 | Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի սենատը քիչ առաջ 23/0 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը եւ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող թիվ AJR 32 բանաձեւը: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` նշելով, որ բանաձեւը սենատին ներկայացրել է սենատոր Քեւին դե-Լեոնը` արձանագրելով, որ այս տարածաշրջանը հայկական պատմական տարածք է եւ մոտ 100 տոկոսով բնակեցված է հայերով: «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայերը չափազանց շատ են տառապել անցած դարում, եւ նրանց տառապանքները շարունակվում են նաեւ այս դարում: Նրանք արժանի են ունենալ ազատ-անկախ հայրենիք` չգտնվելով հալածանքների վտանգի տակ: Այս տարի մենք նշում ենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը, եւ մեր սովորած դասերից մեկն այն է, որ մի էթնիկ խումբը չպետք է իշխի մյուսի վրա», - նշել է սենատորը:
2014 թվականի մայիսի 8-ին Կալիֆորնիա նահանգի վեհաժողովը 72/1 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր ԼՂՀ անկախության մասին օրինագիծը, որը կոչ է անում ԱՄՆ Նախագահին եւ Կոնգրեսին` սատարել ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին ու ժողովրդավարական անկախությանը:
Նախկինում Արցախի անկախությունը ճանաչել են ԱՄՆ-ի եւս չորս նահանգներ` Լուիզիանան, Մեյնը, Մասաչուսեթսը եւ Ռոդ Այլենդը:

Сенат американского штата Калифорния признал независимость Нагорно-Карабахской Республики 08/28/2014 09:19 | Международные новости
Сенат американского штата Калифорния 27 августа соотношением голосов 23/0 принял резолюцию № AJR 32 о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики и права народа НКР на самоопределение. Об этом сообщает "Арменпресс”, уточняя,что резолюцию Сенату представил сенатор Кевин де Леон, который констатировал, что этот регион является исторической территорией Армении и почти на 100% населен армянами.
Законодательное собрание Калифорнии 8 мая 2014 года 72 голосами против 1 приняло законопроект о признании Нагорно-Карабахской Республики., который призывает президента и Конгресс США поддержать право народа НКР на самоопределение и демократическую независимость.
Ранее независимость Арцаха признали еще четыре американских штата: Луизиана, Мейн, Массачусетс и Род-Айленд.