«Միկա»-ն աճուրդի է դրվել «Արմավիա»-ի պարտքի դիմաց 08/27/2014 15:11 | ԼՐԱՀՈՍ
«Արմավիա-Ավիաընկերություն» ՍՊԸ-ի` ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Կենտրոնի հարկային տեսչությանն ունեցած 7 176 417 966 ՀՀ դրամի պարտքի դիմաց ՀՀ վարչական դատարանը «Միկա» մարզական կոմպլեքսի գույքը հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդով իրացնելու որոշում է կայացրել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին Արդարադատության նախարարության Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունից:
Իսկ թե ինչո՞ւ է մի ընկերության պարտքի դիմաց մեկ այլ ընկերությանը պատկանող գույքը վաճառվում: Բանն այն է, որ նույն դատական վարույթի շրջանակներում պարտապանը փոխարինվել է իրավահաջորդով, այսինքն`՝ «Արմավիա-Ավիաընկերություն» ՍՊԸ-ը փոխարինվել է «Միկա Քորփորեյշն» ՓԲԸ-ով, քանի որ երկուսն էլ պատկանում են նույն սեփականատիրոջը` Միխայիլ Բաղդասարովին:
Հիշեցնենք` սնանկացած, բայց այդպես էլ դատական կարգով սնանկ չճանաչված գործարարը բազմաթիվ պարտքեր էր կուտակել, որոնք անկարող լինելով վճարել` ավելի քան 1 տարի առաջ ուղղակի հրաժարվել էր իր բոլոր բիզնեսներից և, ըստ լուրերի, լքել Հայաստանը:
Ի դեպ, մինչ այդ «Արմավիա Ավիաընկերությունը» հրապարակել էր պետությանն ունեցած իր պարտքերի ցուցակը, որի համաձայն` ազգային փոխադրողը 2010-12թթ. ընթացքում պետական բյուջեին կուտակել էր 24 269 365 000 դրամի պարտք:
Ընդ որում, ընկերությունը հայտարարում էր, որ այս գումարից միայն 7 մլրդ-ն է բուն պարտքը, իսկ մնացած 17 մլրդ-ը գոյացել է 3 տարիների ընթացքում ընկերության նկատմամբ կիրառված տույժերի արդյունքում:
Հետաքրքրական է, որ ՊԵԿ-ը դատական կարգով «Արմավիա»-ից հենց 7 մլրդ դրամի բռնագանձման պահանջ է ներկայացրել:
Նշենք նաև, որ «Միկա» մարզադաշտի համար հայտարարված աճուրդի մեկնարկային գինը սահմանվել է 9 045 100 000 դրամ:

Стадион “Мика” выставлен на аукцион из-за задолженности компании “Армавиа” 08/27/2014   15:52  |  Лента новостей
Административный суд Армении вынес решение о проведении электронного аукциона по продаже спортивного комплекса “Мика” за имеющиеся у ООО “Авиакомпания Армавиа” перед налоговой инспекцией КГД РА долги в размере 7 176 417 966 драмов.
Почему же приходится расплачиваться с долгами одной компании имуществом другой?Дело в том, что в рамках одного судебного производства должника сменил правопреемник, то есть ООО “Авиакомпания Армавиа” сменило ЗАО “Мика Корпорейшн”, поскольку оба предприятия принадлежат одному и тому же владельцу – Микаэлу Багдасарову.
Напомним, обанкротившийся, однако не признанный в судебном порядке банкротом предприниматель накопил множество долгов и, будучи не в состоянии рассчитаться с ними, отказался от своего бизнеса и, согласно муссируемым сведениям, покинул Армению.
До этого авиакомпания обнародовала сумму задолженности перед государством. Согласно информации, национальный авиаперевозчик задолжал государству в период с 2010 по 2012гг. 24 269 365 000 драмов. Компания заявляла, что только 7 млрд из этой суммы - чистый долг, остальные 17 млрд. образовались в результате штрафов, применяемых в отношении компании на протяжении трех лет.
Примечательно, что КГД в судебном порядке подала иск с требованием о взыскании с компании “Армавиа” именно 7 млрд. драмов.
Отметим, что срок объявленного аукциона истекает 4 сентября. Стартовая цена стадиона “Мика” - 9 045100 000 драмов.