Հայաստանի արտգործնախարարը կմասնակցի Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը եւ կհիշեցնի Հայոց ցեղասպանության տարելիցին մասնակցելու հրավերի մասին 08/24/2014 16:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հրավեր է ստացել մասնակցելու Թուրքիայի նախագահի երդմնակալության արարողությանը եւ Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի` արտգործնախարարի մակարդակով: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով «Միասին-2014» համահայկական երիտասարդական կրթական ֆորումի վրանային ճամբարի մասնակիցների հարցերին:
«Հայաստանը հրավեր է ստացել Թուրքիայի իշխանություններից՝ մասնակցելու ընտրված նախագահի երդմնակալության արարողությանը, և, հավանաբար, մասնակցությունը կլինի Արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով», - հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Ըստ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը կտեղեկանա նաև, թե արդյո՞ք Թուրքիայի նախագահը պատրաստվում է Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին` գալիք ապրիլի 24-ին այցելելու Ծիծեռնակաբերդ և սեփական աչքերով տեսնելու մարդկային հոծ երթը, որ տասնամյակների ընթացքում միայն ավելանում է դեպի անմար կրակը: Իսկ «Ե՞րբ կբացվի Հայաստան-Թուրքիա սահմանը» հարցին Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ դժվարանում է ասել. նա ընդգծել է՝ Հայաստանի ցանկությունն է, որ այն օր առաջ բացվի:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 24-ին այցելել է «Սևան» ազգային պարկի տարածքում «Միասին» երիտասարդական շարժման կողմից կազմակերպված «Միասին-2014» համահայկական երիտասարդական կրթական ֆորումի վրանային ճամբար: Արդեն վեցերորդ տարին անցկացվող այս հավաքին այս տարի մասնակցում է 500 երիտասարդ՝ Երևանից և Հանրապետության մարզերից:

Глава МИД Армении, вероятно, поедет на инаугурацию Эрдогана и напомнит о приглашении посетить Ереван в день столетней годовщины Геноцида армян 08/25/2014 09:32 | Лента новостей
“Армения получила приглашение принять участие в церемонии инаугурации президента Турции, и из Армении отправится делегация на уровне министра иностранных дел”,- заявил в воскресенье, 24 августа, президент РА Серж Саргсян, отвечая на вопросы участников Всеармянского молодежного образовательного форума "Вместе-2014".
"Армения получила приглашение от властей Турции присутствовать на церемонии инаугурации новоизбранного президента этой страны, и, вероятно, участие будет на уровне министра иностранных дел Армении",- заявил президент РА.
По словам С. Саргсяна, глава МИД Армении в ходе возможного визита узнает, намерен ли президент Турции посетить Ереван 24 апреля 2015 года, в день 100-летней годовщины Геноцида армян в Османской Турции, и воочию убедиться в том, что огромный поток людей, шествующих к Вечному огню в Цицернакаберде, на протяжении десятилетий только увеличивается.
На вопрос о том, когда откроется граница между Арменией и Турцией, Серж Саргсян затруднился ответить, заявив, что Армения желает скорейшего открытия границы.