Հրադադարի ռեժիմի խախտումների համար Հայաստանը կարող է միջազգային գանգատ ներկայացնել 08/04/2014   17:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հրադադարի պայմանագրի  խախտման հարցով Հայաստանը կարող է գանգատ ներկայացնել Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատական ատյաններ, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և Արդարադատության միջազգային՝ ՄԱԿ-ի  դատարան:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը՝ որպես օրինակ հիշատակելով, որ ՄԻԵԴ-ում համանման գանգատ կա` ռուս-վրացական 5-օրյա պատերազմի, զանգվածային տեղահանումների, խոշտանգումների ու կյանքի իրավունքի խախտումների վերաբերյալ:
Միջազգային իրավունքի մասնագետը նշեց նաև, որ ՄԱԿ-ի դատարանում քննվելու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի համաձայնությունը:
Արա Ղազարյանը միաժամանակ նկատեց, որ չկա պատերազմն արգելող միջազգային իրավական նորմ, սակայն կա հումանիտար իրավունք, որով պաշտպանվում են գերիների, քաղաքացիական անձանց իրավունքները:
Միջազգային իրավունքի մասնագետը նշեց նաև, որ նման գանգատներ ներկայացնելիս մեկ-երկու դիվերսիան ներկայացնելը բավարար չէ, պետք է լինի փաստերի առատություն, պետք է լինի տարիներ շարունակ մարդու իրավունքների սիստեմատիկ խախտումների պատկերը:
Նկատենք, որ Պաշտպանության նախարարության քննչական վարչությունում հարուցվել են բազմաթիվ քրեական գործեր՝ հակառակորդի կողմից հրադադարը խախտելու  հետեւանքով սպանություններ կատարելու փաստերի առթիվ։
14:24 04/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն ու Ալիևը զրուցել են՝ շփման գոտում տեղի ունեցած միջադեպերի մասին
12:56 04/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ Դատի հանձնախումբը քննադատում է հավասարության նշանով հայտարարությունները միջադեպերի մասին
11:48 04/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳյուղացին թե՛ նյութական և թե՛ բարոյական օգնության կարիք ունի. Պառավաքարի գյուղապետ

Армения может подать в международные инстанции жалобу на Азербайджан по вопросу нарушения режима прекращения огня 08/05/2014 14:58 | Актуальная тема
Армения может подать в международные инстанции, в частности, в Европейский суд по правам человека, Постоянную Палату международного правосудия, Международный суд ООН жалобу против Азербайджана по вопросу нарушения режима прекращения огня.
Такое мнение в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” выразил специалист по международному праву Ара Казарян, упомянув в качестве примера наличие аналогичной жалобы, поданной в ЕСПЧ касательно пятидневной русско-грузинской войны, массовых депортаций, пыток и нарушений права на жизнь.
Специалист по международному праву отметил также, что для рассмотрения вопроса в суде ООН необходимо согласие обеих сторон.
Ара Казарян при этом отметил, что не существует международной правовой нормы, запрещающей войну, однако есть гуманитарное право, которым защищаются права пленных и гражданских лиц.
Специалист по международному праву подчеркнул также, что при подаче подобных жалоб должно быть обилие фактов, должна быть картина систематических нарушений прав человека.
Отметим, что в следственном управлении Минобороны Армении возбуждено множество уголовных дел по факту убийств, совершенных вследствие нарушения Азербайджаном режима прекращения огня.