Հակառակորդը 893 անգամ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը. հայկական կողմը պատասխան կրակ է բացել 08/03/2014   13:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անցած գիշեր և այսօր առավոտյան ադրբեջանական կողմը շարունակել է խախտել հրադադարի պահմանման ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի տարբեր հատվածներում: Հիմնականում կիրառվել են հրաձգային, այդ թվում` խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ ԶՈւ և ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն` օգոստոսի 2-ից 3-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում և ղարաբայան հատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է 893 անգամ, որից 839 անգամ` ղարաբաղյան հատվածում: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ընդհանուր առմամբ 8926 կրակոց:
Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 175 անգամ, որից 159 անգամ` ղարաբաղյան հատվածում: Հայկական կողմից հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 3015 կրակոց:
ՀՀ զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և իրավիճակին համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:
18:45 11/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄարտական հենակետում զինվոր է մահացել
19:46 07/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴավիթ Ջամալյան. Եթե Ադրբեջանը շարունակի նախիջևանյան հատվածում լարվածություն ստեղծել, ապա հակընդդեմ ուժ կբանեցնենք
11:10 06/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍեյրան Օհանյանը ԵԱՀԿ դեսպանին հորդորել է գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ շփման գծում իրավիճակը լիցքաթափելու ուղղությամբ
18:18 05/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱրծրուն Հովհաննիսյան. Սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ ՊՆ է հրավիրվել Անջեյ Կասպրչիկի անձնական ներկայացուցիչը
16:19 05/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի կրակոցից մարտական հենակետում մահացել է երկու պայմանագրային զինծառայող

Азербайджан нарушил режим перемирия 893 раза. Армянская сторона открыла ответный огонь 08/03/2014   13:24  |  Актуальная тема
Прошлой ночью и сегодня утром азербайджанская сторона вновь нарушила режим прекращения огня на разных участках армяно-азербайджанской приграничной зоны и линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил. В основном, применялось стрелковое оружие, в том числе крупнокалиберное. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Согласно оперативным данным МО Армении и Армии обороны НКР,  в армяно-азербайджанской приграничной зоне и на карабахском участке за период с 2 по 3 августа было зафиксировано порядка 893 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия, из которых 839- на карабахском участке. В общей сложности, было произведено 8926 выстрелов из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций.
Армянская сторона открыла ответный огонь 175 раз, из которых 159  - на карабахском участке. Армянская сторона произвела в направлении противника 3015 выстрелов.
Вооруженные силы Армении надежно контролируют ситуацию на границе по всей протяженности линии соприкосновения, строго соблюдают режим прекращения огня и прибегают к соразмерным ситуации действиям только в случае целенаправленного нарушения противником режима перемирия”, - говорится в сообщении.